Korpolife

Bądź dla siebie dobry! Czyli work-life balance dla opornych

Work-life balance (WLB) to kwestia, która staje się coraz ważniejsza w dzisiejszym świecie korporacyjnym. WLB oznacza równowagę między życiem prywatnym a pracą, która umożliwia pracownikom wykonywanie swoich obowiązków zawodowych, jednocześnie pozwalając na realizację celów osobistych i spędzanie czasu z rodziną i przyjaciółmi.

Istnieje wiele sposobów, aby zadbać o WLB. Jednym z najważniejszych jest ustalenie priorytetów i planowanie czasu. Należy zastanowić się, co jest ważne w życiu i jakie cele chce się osiągnąć, a następnie ustalić harmonogram pracy w oparciu o te cele. Ważne jest również, aby zrobić sobie przerwę i zaplanować czas na relaks, aby móc odpocząć od pracy i naładować baterie.

Szczęśliwa siódemka

W jaki sposób skutecznie wprowadzić równowagę między pracą a życiem prywatnym? Oto siedem dobrych praktyk.

  1. Stwórz plan. Znajdź czas na planowanie swojego dnia lub tygodnia. Wykorzystaj kalendarz, planer lub aplikację, aby zorganizować swoje zadania i określić ile czasu potrzebujesz na każde z nich. Stwórz harmonogram, który pozwoli ci na przestrzeganie czasu pracy i czasu wolnego.
  2. Zdefiniuj swoje cele. Określ cele zawodowe i osobiste i zapisz je na papierze. Następnie wyznacz konkretne kroki, które musisz podjąć, aby je osiągnąć. Będziesz miał lepszą wizję swojego celu i będziesz w stanie zobaczyć, co musisz zrobić, aby go osiągnąć.
  3. Pracuj produktywnie. Skup się na zadaniach, które musisz wykonać i staraj się być jak najbardziej produktywny. Unikaj rozpraszaczy, takich jak media społecznościowe, podczas pracy. Pracuj intensywnie przez określony czas, a następnie zrób sobie przerwę, aby odprężyć umysł.
  4. Zadbaj o swoje zdrowie. Regularnie ćwicz, jedz zdrowo i dbaj o swoją kondycję psychiczną. Szukaj sposobów na redukcję stresu, takich jak medytacja lub joga. Pamiętaj, że twoje zdrowie jest równie ważne jak twoja praca.
  5. Dziel się obowiązkami. Jeśli jesteś w związku lub masz rodzinę, podziel obowiązki ze swoimi bliskimi. Praca w zespole pozwoli na lepsze zarządzanie czasem i zminimalizuje konflikty między pracą a życiem prywatnym.
  6. Ustal granice. Określ kiedy pracujesz i kiedy odpoczywasz. Upewnij się, że inni ludzie w twoim życiu są świadomi twoich granic. Jeśli pracujesz zdalnie, wyznacz konkretne godziny, w których jesteś dostępny.
  7. Planuj czas dla siebie. Znajdź czas na hobby, które lubisz. Zajmij się swoimi zainteresowaniami i spędź czas z rodziną lub przyjaciółmi. Rozwijanie swoich pasji może pomóc w utrzymaniu równowagi między pracą a życiem prywatnym.

Ważne sygnały

Istnieją sygnały, które pomogą nam zidentyfikować, czy zachowujemy równowagę między pracą a życiem prywatnym. Należą do nich m.in. częste choroby, problemy z koncentracją, niska wydajność, zniechęcenie, narastająca frustracja, poczucie wypalenia i długotrwałe zmęczenie. Jeśli zauważymy u siebie te symptomy, powinniśmy zastanowić się, co może być ich przyczyną i co należy zmienić, aby poczuć się lepiej i odzyskać utraconą równowagę.

Rola pracodawcy

Pracodawcy mogą i powinni pomóc pracownikom w osiągnięciu WLB. Mogą to zrobić poprzez oferowanie elastycznych godzin pracy, pracy zdalnej i urlopów, a także poprzez zapewnienie środowiska pracy sprzyjającego wypoczynkowi i relaksowi. W wielu firmach na świecie stosuje się również programy wellness i coachingowe, które mają na celu wspieranie w osiągnięciu tej równowagi. Work-life balance to kwestia, która ma ogromne znaczenie dla zdrowia psychicznego i fizycznego pracowników korporacyjnych. Zarówno pracownicy, jak i pracodawcy powinni zrobić wszystko, co w ich mocy, aby osiągnąć i utrzymać tę równowagę.

Psycholog w pracy

Wprowadzenie psychologa do korporacji może być ważnym krokiem w kierunku poprawy kondycji psychicznej pracowników i stworzenia bardziej pozytywnej kultury organizacyjnej.

Psycholog może pomóc radzić sobie z trudnościami takimi jak stres, presja czasu, konflikty z innymi lub przepracowanie. Dzięki udziałowi w sesjach indywidualnych lub grupowych pracownicy mają szansę zidentyfikować źródła swoich problemów i wypracować strategie zarządzania stresem. Psycholog może również pomóc w rozwoju umiejętności interpersonalnych takich jak skuteczna komunikacja i rozwiązywanie konfliktów. Dzięki warsztatom i szkoleniom pracownicy mogą nauczyć się lepiej komunikować między sobą, co może zwiększyć efektywność pracy zespołowej i zmniejszyć liczbę konfliktów.

Obecność psychologa w korporacji może także zwiększyć świadomość pracowników dotyczącą tego, jak ważna jest dbałość o własne zdrowie psychiczne i stworzyć kulturę organizacyjną, w której rozmowy o problemach emocjonalnych są normalne i akceptowane. To może prowadzić do zmniejszenia tabu związanego z zagadnieniami dotyczącymi zdrowia psychicznego, co z kolei może zwiększyć dostępność pomocy psychologicznej dla pracowników.

Zatrudnienie psychologów przez firmy nie jest jeszcze bardzo powszechne, ale istnieją już korporacje, które w ten sposób działają. Dobrym przykładem jest Google, zatrudniające ponad 100 psychologów, którzy pomagają pracownikom w radzeniu sobie ze stresem i problemami emocjonalnymi, czy Intel, który ma program wsparcia pracowników w zakresie zdrowia psychicznego obejmujący konsultacje z psychologami.

Codziennie po ludzku

Jeśli pracujesz w korporacyjnym open spejsie, byłoby idealnie, gdybyś postarał się przyjrzeć swoim towarzyszom i pomóc im, kiedy to potrzebne i możliwe. Wystarczy, gdy zaczniesz zwracać życzliwą uwagę na ich potrzeby i zaoferujesz pomoc, gdy zobaczysz, że ktoś ma trudności. Przy czym ważne jest, żebyś umiał uszanować prywatność innych i nie narzucał się, gdy potrzebują spokoju i ciszy. To może wydawać się trudne, ale jest możliwe, jeśli się znacie.

Wzajemne wsparcie to nie banał

Wzajemne wsparcie pracowników to kluczowy czynnik wpływający na dobre relacje w miejscu pracy i osiągnięcie równowagi między pracą a życiem prywatnym. Wspieranie się nawzajem w trudnych sytuacjach i dzielenie się wiedzą i doświadczeniem jest korzystne zarówno dla pracowników, jak i dla całej organizacji.

Możecie się wspierać na różne sposoby. Najważniejsza jest rozmowa. Podczas różnych spotkań służbowych w sposób naturalny dzielicie się przecież swoimi pomysłami i doświadczeniami – a może częściej też narzekaniami na firmę? To bardzo ważne. Także szkolenia i warsztaty nie muszą być zmarnowanym czasem – jeśli traficie na „swój” temat, możecie rozwinąć swoje umiejętności i zdobyć nowe wiadomości.

Nieco inaczej wygląda sprawa, gdy dotyczy sfery prywatnej. Żeby zaoferować wsparcie emocjonalne w trudnych sytuacjach, np. gdy ktoś przeżywa trudności rodzinne lub zdrowotne, należy wykazać się wyczuciem sytuacji i delikatnością. Oto kilka przykładów niezobowiązujących pytań, które możesz zadać, aby – nie narzucając się – okazać troskę i zainteresowanie: Jak się dzisiaj czujesz? Czy wszystko w porządku? Czy potrzebujesz jakiejś pomocy? Czy coś cię ostatnio zaniepokoiło? Wiesz, że zawsze możesz na mnie liczyć? Oj, dzisiaj masz chyba ciężki dzień. Mogę coś dla ciebie zrobić? Chcesz, żebym ci pomógł w tym zadaniu/projekcie? Pytania te pozornie brzmią banalnie, ale mogą być dobrym wstępem do poważniejszej rozmowy, a z drugiej strony dają duże pole osobie zagadniętej.

Natomiast pracodawcy mogą wesprzeć wzajemne dobre relacje między pracownikami poprzez stworzenie przyjaznego środowiska pracy, które sprzyja współpracy i wymianie pomysłów. Mogą to robić m.in. poprzez organizowanie spotkań i wydarzeń, które umożliwiają pracownikom nawiązanie wzajemnych kontaktów. Znakomicie spełniają te funkcję spotkania integracyjne, pikniki czy imprezy firmowe.

Ciesz się życiem

Jak widać WLB to nie tylko kwestia odpowiedniego planowania czasu, ale również świadomego podejścia do swojego zdrowia i dobrego samopoczucia. Dlatego – oprócz planowania i dbałości o relacje w pracy – warto inwestować w regularną aktywność fizyczną, zdrowe odżywianie, sen oraz czas spędzony z rodziną i przyjaciółmi. Nawet małe kroki mogą prowadzić do pozytywnych zmian.

Work-life balance to nie tylko moda, ale rzeczywista i niezbywalna potrzeba każdego pracownika, który chce odnieść sukces i cieszyć się życiem poza pracą. Dlatego warto zacząć działać już teraz i dążyć do osiągnięcia satysfakcjonującej równowagi między pracą a życiem prywatnym.

Kaja Baczyńska
doświadczona psycholog kliniczny, psychoterapeutka

Kaja Baczyńska
doświadczona psycholog kliniczny, psychoterapeutka

Dodaj komentarz