Lepsze zycie

Bieganie zamiast Netflixa: dlaczego warto zacząć biegać?

Czy wiesz co łączy Billa Gatesa i Jeffa Bezosa? Pomijając ogromne fortuny, obaj codziennie biegają. W natłoku zadań i terminów znajdują godzinę tyko dla siebie. Ćwiczą po to, żeby się odprężyć, zrelaksować, poukładać myśli, a przy tym wpaść na kolejny genialny pomysł. Po to, żeby naładować baterie i organizm w pozytywne emocje na cały dzień. Skoro najbardziej wpływowi ludzie na świecie biegają, to wystarczający powód, żeby wypróbować bieganie na sobie.

Jesteśmy stworzeni do biegania

Wbrew pozorom ludzkie ciało jest stworzone do biegania. Wielu badaczy uważa, że w drodze ewolucji staliśmy się naturalnymi biegaczami. Świadczy o tym kształt naszych stóp, szkielet, wytrzymały kręgosłup i długość nóg. A nie od dziś wiadomo, że jeśli coś jest naturalne dla naszego organizmu, to przynosi szereg pozytywnych korzyści.

Łatwość biegania wpływa na jego popularność zwłaszcza u zapracowanych osób. Jest to aktywność, która jest najmniej czasochłonna spośród wszystkich dyscyplin. By zacząć nie potrzeba specjalnych przygotowań, sprzętu i infrastruktury. Wystarczą wygodne buty i legginsy do biegania oraz 45 minut Twojego cennego czasu, poświęcone tyko dla siebie.

Mała porada dla osób zabieganych życiowo, przytłoczonych nadmiarem terminów. Świetnym rozwiązaniem, popularnym m.in. w dużych firmach amerykańskich takich jak Facebook, jest bieganie do lub z pracy. Nie dość, że to rozwiązanie przyjemne i pożyteczne to dodatkowo wpływa pobudzająco. Podobnie jak kawa, z tym że efekt ten jest długotrwały, często odczuwalny przez większą część dnia.

To m.in. dlatego osoby aktywne fizycznie są doskonale zorganizowane. By znaleźć czas na krótki trening przy nadmiarze obowiązków potrzeba dobrego planowania. A więc bieganie uczy także dyscypliny. Tutaj świetnym przykładem jest 38-letnia Ania z Warszawy – zatrudniona w dużej korporacji matka i żona, na co dzień aktywna biegaczka. Jak sama mówi:

„Bieganie uczy mnie dyscypliny, planowania. Niby doba ma tylko 24-godziny, a ja jestem w stanie to wszystko upchnąć, zrobić trening i zaplanować dzień. Nie marnotrawię tego czasu. Każda minuta jest wykorzystana jak należy. Druga sprawa to poczucie bycia na wysokich obrotach, funkcjonuje, mam dobrą kondycję. Potrafię dzięki temu przetrwać nadmiar pracy, zrobić trening i mieć siłę na zabawę z dzieckiem. 😉”

Natychmiastowe efekty biegania

Już po pierwszej przebieżce u biegaczy zauważa się poprawę nastroju. Ma to związek z produkcją endorfin, potocznie zwanymi hormonami szczęścia. Skany mózgu podczas badań wykazały, że uwalnianiu endorfin towarzyszą podobne uczucia jak w przypadku takiej emocji jak miłość. Efektem wysiłku fizycznego jest uczucie euforii  występujące po lub w trakcie treningu. Biegacze określają ten stan jako tzw. „euforię biegacza”. Natomiast eksperci twierdzą, że to stan najbliższy cudownemu narkotykowi.

Grupy biegaczy to z reguły otwarte, pełne pasji społeczności. Dzieje się tak dzięki aktywnemu trybowi życia. Odzież sportowa w energetycznych kolorach wprowadza w pozytywny nastrój – motywujący do działania (poznaj soczyste kolory i roślinne motywy kolekcji odzieży sportowej – Euphoria, które zaproszą Cię na energetyczny trening). Zgodnie z najnowszymi trendami łączącymi modę z psychologią, kolory pobudzają mózg do zwiększania produkcji hormonu szczęścia.

Bieganie to skuteczny sposób na radzenie sobie ze stresem, co w efekcie prowadzi także do poprawy jakości snu. A to ma kluczowy wpływ na codzienne funkcjonowanie. Według badań to właśnie aktywność fizyczna doprowadza do procesu, który sprawia, że nabywamy odporność na stres. Odprężeni jesteśmy w stanie spać lepiej i szybciej zasypiać. Będąc wyspanym będziesz się łatwiej koncentrował na codziennych zadaniach, a do ich wykonania podchodził z większą kreatywnością.

Bezpośrednio po biegu często odczuwany jest spory przypływ energii. Wielu biegaczy potwierdza, że po aktywności sportowej czują się jakby mogli przenosić góry. Bieganie dodaje im pewności siebie i uświadamia, że są w stanie sprostać każdemu wyzwaniu. Poza tym wśród biegających trudno znaleźć osoby przygnębione i smutne. W otoczeniu ludzi aktywnych fizycznie zdecydowanie króluje radość, pozytywne nastawienie i poczucie spełnienia.

Bieganie jako forma relaksu

Kolejnym cudownym efektem biegania jest odpoczynek mentalny. To właśnie podczas biegu, a nie oglądania kolejnego serialu, oczyszczamy głowę z natłoku myśli. Myśląc tylko o stawianiu kolejnych kroków, odcinamy się od otaczającej nas rzeczywistości. Wiele aktywnych osób potwierdza, że nic tak nie rozjaśnia umysłu po ciężkim dniu w pracy jak krótka przebieżka. Jak pokazują badania, na taki stan rzeczy ma wpływ zwiększony przepływ krwi w ośrodkowym układzie nerwowym. Proces ten zachodzi podczas ćwiczeń fizycznych, m.in. podczas biegania.

Podczas biegania często wpada się na rozwiązania nawet najtrudniejszych problemów. Dzięki sprawniejszej komunikacji między neuronami myśli się jaśniej i poprawiają się zdolności poznawcze oraz pamięć. Zachodzą procesy, które ułatwiają poukładanie sobie wszystkiego w głowie.

 

Biegając odcinamy się od informacji ze świata zewnętrznego i mediów społecznościowych. To właśnie negatywne treści z popularnych portali bywają przyczyną złego nastroju i niepokoju. Natomiast podczas biegu ciężko skrolować tablicę na FB. Nie spotkałem także nikogo, kto by biegał z firmowym laptopem. Tak więc bieganie jest skuteczną ucieczką od codzienności i najprostszą dostępną formą „resetu głowy”. W dodatku za darmo.

Długofalowe efekty biegania

Poza pozytywnymi aspektami wpływającymi na samopoczucie, nie sposób pominąć wpływu biegania na zdrowie fizyczne. Biorąc pod uwagę nie najzdrowszy tryb pracy wielu z nas (wielogodzinne siedzenie przed komputerem), nawet krótka i powtarzana aktywność fizyczna przyniesie wymierne korzyści.

Po kilku latach siedzącej pracy orientujemy się, że przytyliśmy kilka kilogramów, a wejście na drugie piętro kończy się zadyszką. Jeśli nie sprawia Ci to problemu to w porządku. Jednak według naukowców siedzący tryb życia jest przyczyną wielu późniejszych chorób. Głównie chodzi o choroby układu krążenia, a te finalnie mogą prowadzić nawet do zawału. Jednakże skuteczną metodą na walkę ze schorzeniami naczyniowo-sercowymi jest właśnie aktywność sportowa.

Biegając, poznajesz świat

Tak jak wspomniano wcześniej, u osób aktywnych dominują pozytywne emocje, ciekawość świata i radość z życia. Biegając natrafisz na ludzi roztaczających pozytywną aurę, często podkreślających swoją indywidualność kolorową odzieżą do biegania. Co więcej, sam staniesz się taką osobą.

Więc i to kogo spotkasz na swojej drodze można śmiało dołączyć do zestawu korzyści płynących z biegania. Bieganie, czy w ogóle aktywność fizyczna jest także – a może przede wszystkim – niepowtarzalną okazją do poznania wielu niesamowitych osób.

Dodaj komentarz