Miasto

Czy Służewiec Przemysłowy to wciąż Mordor?

Służewiec Przemysłowy, zwany Mordorem, od kilku lat zmienia swój oblicze. Część biurowców została lub wkrótce zostanie zastąpiona przez inwestycje mieszkaniowe, również te komercyjne, przybywa też wartościowych przestrzeni publicznych. Według najnowszych danych firmy doradczej Savills i Stowarzyszenia Lepszy Służewiec, w ciągu następnych dwóch lat rynek biurowy w tej części miasta skurczy się poniżej miliona metrów kwadratowych biur. Granicę tę służewiecki rynek biurowy przekroczył w III kwartale 2015 roku.

Zmiany

Trudno wskazać rejon Warszawy, który w ciągu ostatnich 10 lat zmienił się bardziej niż Służewiec Przemysłowy. Do niedawna okolica kojarzona byłą z gęstą zabudową biurową, która po godzinie 17 całkowicie pustoszała oraz z długimi korkami.

Pandemia oraz pojawienie się konkurencyjnych ośrodków biznesowych, jak np. bliska Wola sprawiły, że popyt na powierzchnie biurowe w Mordorze istotnie się zmniejszył. Średniorocznie w ostatnich pięciu latach na Służewcu wynajmowano ponad 124 tys. m2, podczas gdy w latach 2015-2019 było to blisko 170 tys. m2, a udział nowych umów oraz ekspansji między rokiem 2015 a 2024 spadł z 65 do 44 proc.

Sytuację wykorzystują deweloperzy mieszkaniowi, którzy wykupują stare, niefunkcjonalne budynki biurowe z końca ubiegłego wieku, by wyburzyć je i na odzyskanych działkach zrealizować nowoczesne osiedla. W ciągu ostatnich lat znacząco poprawiła się również sytuacja komunikacyjna w dzielnicy dzięki licznym inwestycjom w infrastrukturę drogową, tramwajową i rowerową, co pomogło zmniejszyć korki.

Rynek biurowy i mieszkaniowy

– „Raport Służewiec 2024” to już czwarta edycja naszego raportu o warszawskim Służewcu biurowym. W każdym z nich szczegółowo analizujemy rynek biurowy, ale z każdą kolejną, wraz ze zmianami, które obserwowaliśmy, tematów przybywało. W tegorocznym wydaniu tradycyjnie przedstawiamy obraz rynku biurowego, ale dużo miejsca poświęcamy także różnym segmentom rynku mieszkaniowego, również komercyjnego. Nasi partnerzy przedstawiają m.in. zmiany jakie zaszły i zachodzą w ich budynkach biurowych, a deweloperzy inwestycji mieszkaniowych, oraz właściciele nieruchomości PRS oraz akademików prywatnych opowiadają o swoich inwestycjach. Nie zabrakło też analizy rynku inwestycyjnego – w ubiegłym roku aż 12 służewieckich biurowców zmieniło właściciela – opowiada Daniel Czarnecki, dyrektor działu wynajmu powierzchnie biurowych, reprezentant właściciela w Savills.

Mordor

Czy możemy zaryzykować stwierdzenie, że Służewiec Przemysłowy zerwał już łatkę Mordoru? Jakich jeszcze inwestycji wymaga ta okolica, by stała się lokalizacją pierwszego wyboru dla zainteresowanych kupnem lub wynajmem mieszkania? Co na pewno zmieni się tu jeszcze w ciągu najbliższych 10 lat? Na te – oraz wiele innych pytań – szukali odpowiedzi uczestnicy konferencji „Służewiec na ostatniej prostej”, którą Stowarzyszenie Lepszy Służewiec we współpracy z firmą doradczą Savills zorganizowały 26 lutego w Hotelu Focus Premium przy ul. Suwak 15. Goście dyskutowali o kierunkach rozwoju Służewca i dlaczego ta dzielnica pozostaje atrakcyjną lokalizacją dla inwestycji nieruchomościowych.

– Służewiec Przemysłowy anno domini 2025 to już nie jest biurowa pustynia, po której wieczorami hula wiatr. W ostatnich latach znacznie poszerzyła się oferta usługowa i gastronomiczna, powstał też dwuhektarowy park linearny przy ul. Suwak oraz inne przestrzenie publiczne, dzięki czemu okolica stała się bardziej przyjazna dla ludzi.

Pojawienie się tu deweloperów mieszkaniowych to dowód na to, że Mordor jest nie tylko miejscem, gdzie się pracuje, ale również coraz bardziej atrakcyjną lokalizacją do życia – mówi Jakub Kompa, prezes Stowarzyszenia Lepszy Służewiec, powołanej w 2016 r. organizacji społecznej na rzecz transformacji Służewca w modelową dzielnicę biurowo-mieszkalną.

Ostatnia prosta

Stowarzyszenie czasie konferencji zaprezentowało także swoją strategię „Ostatniej prostej dla Służewca” – program działań, które pozwoliłyby na trwałą i ostateczną modernizację dzielnicy. Projekt ten ma skupiać działających w dzielnicy inwestorów nieruchomościowych, a jego główne założenia zostały skonsultowane z urzędami i biurami miejskimi.

Dodaj komentarz