Korpolife

Jak przywitać nowego pracownika? Rośnie popularność welcome packów

Pierwszy dzień w nowej pracy uznawany jest za jeden z kilku najbardziej stresujących momentów w dorosłym życiu. Człowiek zazwyczaj musi zmierzyć się wtedy z całkowicie nowym środowiskiem, nowymi procesami i oczywiście ludźmi. A do tego zależy mu, aby pokazać się z jak najlepszej strony. Aklimatyzację w nowych warunkach może ułatwić onboarding.

Onboarding, czyli proces adaptacji nowego pracownika w firmie, wkracza do coraz większej liczby polskich przedsiębiorstw i to nie tylko tych największych. Nie ma się czemu dziwić – skuteczny onboarding to o 54 proc. wyższa produktywność nowozatrudnionych. W firmach posiadających ustrukturowany system onboardingu aż 58 proc. pracowników zostaje na minimum trzy lata.

Działania wdrażające nowego pracownika w struktury firmy najczęściej polegają na przybliżeniu funkcjonowania poszczególnych działów, procesów oraz wartości firmy. Obejmują też elementy integracji.

Chociaż nie zawsze odbywa się to właśnie według takiego schematu. W Sterling Group na pierwszy dzień nowego pracownika zamawiany jest tort powitalny a na poczęstunek zapraszani są wszyscy obecni w firmie. Nowy pracownik idzie też na lunch z managerem, a jego bezpośredni przełożony oprowadza go po całym biurze.

Zestaw powitalny

Jednym z elementów skutecznego onboardingu jest wręczenie nowemu pracownikowi tzw. welcome packa, czyli zestawu powitalnego, nazywanego w niektórych branżach nawet New Job Survival Kit. Zazwyczaj jest to po prostu pudełko lub worek z różnymi wspaniałościami, które mogą przydać się pracownikowi.

Zawartość takiego zestawu zależy od kilku czynników. Najważniejszym z nich będzie oczywiście budżet jakim dysponuje dział HR lub marketingu. Same pieniądze jednak nie wystarczą, potrzebna jest jeszcze wyobraźnia i niebanalny pomysł.

Najczęściej nowi pracownicy w pakietach powitalnych znajdują liścik powitalny, kubek, smycz, notes, zestaw długopisów, itp. W skrócie – rzeczy, które przydadzą się w codziennej pracy. A czasami są to po prostu dobrej jakości produkty spożywcze.

W planowaniu zawartości zestawów nie warto iść na skróty. Jest to przecież idealna okazja do zaszczepienia w nowym pracowniku firmowych wartości lub wykorzystania w pozytywny sposób jego wysokiej motywacji.

Firmowy handbook

Ciekawym rozwiązaniem jest dodawanie do „welcome boxów” podręczników zawierających wszystkie niezbędne nowemu pracownikowi informacje – od tego, jak się zaaklimatyzować w nowym miejscu pracy, przez informacje o firmie, kolegach i możliwościach rozwoju. Całość może zostać przedstawiona w formie infografik lub zabawnych opisów, schematów a nawet komiksów.

Personalizacja pakietów

W zależności od kultury organizacyjnej firmy można zastanowić się nad personalizacją zawartości „welcoma packa”. Jeżeli w trakcie procesu rekrutacji lub dzięki informacjom na portalach społecznościowych udaje się poznać jego pasje, to warto uwzględnić je w planowaniu zawartości pudełka powitalnego. W zależności od jego hobby może to być koszulka do biegania z logo firmy, ręcznik lub bidon na siłownię albo rękawiczki na rower (oczywiście również z logo firmy). W zależności od budżetu mogą to być również bilety na koncert ulubionego zespołu lub na rozgrywki klubu sportowego.

A co ze „starymi”?

Jeżeli „welcome boxy” stanowią nowość w działaniach employer brandingowych firmy, to warto pamiętać, aby powitalne pudełka dostali wszyscy pracownicy, nawet ci, którzy pracują w firmie od kilku czy kilkunastu lat. Powinni poczuć się tak samo docenieni, jak ich nowi koledzy.

Czy dzięki temu zostaną?

Z badań firmy consultingowej Wynhurst Group wynika, że w ciągu pierwszych 45 dni z nowej pracy rezygnuje aż 22 proc. pracowników, a w trakcie początkowych czterech miesięcy 50 proc. z nich odchodzi.

Czy można zakładać, że pakiety powitalne wpłyną na lojalność nowych pracowników? Niekoniecznie, bo o związaniu się z pracodawcą na dłużej decydują zazwyczaj inne, bardziej złożone czynniki. Niemniej pakiet powitalny sprawi, że na samym początku firmowej drogi pracownik poczuje się w pewien sposób wyjątkowo i sprawi mu to po prostu radość. A to może okazać się bezcenne.

Piotr Krupa

Dodaj komentarz