Miasto

LaCava czyli warszawska palarnia kawy z wyjątkową załogą

Kawa, kawa, kawa. Ilu ludzi, tyle historii i tyle osobistych relacji między człowiekiem a ziarnem. Sting zamiast małej czarnej woli klasyczną brytyjską herbatę i tosty przypieczone z jednej strony. Suzanne Vega nerwowo dolewa do niej mleka, zerkając ukradkiem zza gazety na mężczyznę swoich marzeń w objęciach innej kobiety, a Rachel Green podobno do tej pory ma problem z zapamiętaniem, który z jej przyjaciół woli klasyczne latte od decaf cappuccino. A my przedstawiamy wam dzisiaj pewną klimatyczną warszawską palarnię – z Mistrzem Polski w roastingu, z pasją do ziaren i z najlepszą kawą w kraju.

Palarnia kraftowa vs koncerny kawowe – 1:0

Na początek jednak kilka słów o tym, dlaczego uznajemy palarnie kraftowe za bardziej wartościowe od olbrzymich koncernów kawowych i dlaczego – naszym zdaniem – warto wybierać kawę specialty zamiast zwykłych ziaren z supermarketu.

Kawa specialty

Kawa specialty to ręcznie zbierane i starannie selekcjonowane ziarna poddawane procesowi palenia, po to, by uwydatnić ich naturalny smak i aromat. Kawa uprawiana jest przez zaufanych farmerów z różnych stron świata, którzy niejednokrotnie zbierają owoce własnymi rękoma – ta metoda zbioru obfituje nie tylko we wspaniałe ziarna, ale i unikalne pamiątki z podróży, jak gwatemalski chrabąszcz czy inny skrzydlaty gość z dalekiego kraju.

W odróżnieniu od zwykłej kawy z supermarketu, kawa specialty zachowuje swój smak i aromat uwarunkowany klimatem plantacji, czasem zbioru, metodą obróbki i w końcu – sposobem palenia ziaren. Kawa komercyjna produkowana jest z gorszej jakości ziaren, które są mieszane z innymi, w celu uzyskania jednolitego smaku.

Zrównoważona uprawa

Kawa specialty, którą oferują palarnie kraftowe, w tym LaCava, jest produkowana na mniejszą skalę, niż kawa komercyjna – nie liczy się ilość, a jakość ziaren. Dla najlepszych palarni ważne są kwestie ekologiczne i społeczne, takie jak fair trade czy ochrona środowiska. Zwykła kawa z supermarketu jest natomiast często wytwarzana w sposób masowy, bez uwzględnienia powyższych kwestii, a wręcz w duchu obojętności wobec nierównych warunków pracy w krajach Afryki czy Ameryki Południowej.

Gwarancja jakości

Zmniejszony łańcuch dostaw (najlepsze palarnie kawy mają dobry, bezpośredni kontakt z plantatorami) oraz indywidualne podejście do każdego ziarna stanowią gwarancję jakości kawy specialty, którą oferują palarnie kraftowe.

Kolejną kluczową kwestią wpływającą na jakość jest proces wypalania ziaren. To sztuka, która wymaga wiedzy, umiejętności, doświadczenia i precyzji roastera, ponieważ każdy rodzaj ziaren jest inny i wymaga innej specyfiki wypalania. Odpowiednio palona kawa (a w przypadku palarni LaCava zajmuje się tym aktualny Mistrz Polski 2022 w Roastingu – Alek Smęt, ale o nim za chwilkę) pozwala na uzyskanie pełnego, bogatego i unikalnego smaku i aromatu kawy.

Dlaczego ludzie i kawa to połączenie idealne

LaCava, czyli warszawska kraftowa palarnia kawy, a jednocześnie bohaterka dzisiejszego artykułu, jest jak łódź. Ale nie taka zwykła łódź, tylko raczej solidny szkuner, albo imponujących rozmiarów fregata, która już od 13 lat pływa po wodach dobrego smaku.

Kapitanem jest Jacek Kotowski, który poza trzymaniem pieczy nad załogą, odpowiada też za stylowe etykiety produktów LaCavy. Za sterami stoi prawdziwy ekspert w paleniu ziaren i aktualny Mistrz Polski w Roastingu i w kategorii Cup Tasters – Alek Smęt. A z nimi reszta załogi, czyli aż dwudziestu zapalonych kawowych żeglarzy, którzy swoją tytaniczną pracą i pasją do ziaren sprawiają, że LaCava jest obecnie najlepszą palarnią kraftową w Polsce. Honduras, Rwanda, Brazylia, Etiopia… dokąd jeszcze dopłynie załoga i co warto zabrać w rejs?

Palarnia kawy LaCava – co tu znajdziecie?

W ofercie palarni znajdziecie kawę specialty od zaprzyjaźnionych plantatorów z różnych stron świata, w tym Kiboko, czyli kawę pod espresso z Kenii (a to dość niespotykany kraj jak na kawę dedykowaną pod espresso). Ofertę poszerzono o dystrybucję herbat marki Dellatea.

Poza sklepem internetowym, który działa głównie z myślą o kliencie detalicznym, LaCava przygotowała też propozycję dla firm – dzierżawę i wynajem ekspresów Jura i Franke. W ofercie są też profesjonalne szkolenia baristyczne i wycieczki po palarni, podczas których można poznać tajniki palenia i parzenia kawy.

Warto też wspomnieć, że LaCava to stała bywalczyni najważniejszych eventów kawowych w Polsce – festiwali, zawodów i innych wydarzeń branżowych. Wszystko po to, by zachęcać ludzi do sięgania po dobrą kawę.

Ziarnko do ziarnka a zbierze się…

…Mistrzostwo Polski Alka!

A teraz jeszcze kilka słów o Alku, bo nie wspomnieć o nim byłoby trudnym do wybaczenia zaniedbaniem. Nasz Mistrz Polski w kategorii Roasting i Cup Tasters – Alek Smęt, tak mówi o kawie:

– Jest ze mną od początku kariery zawodowej. Po pracy w kilku kawiarniach założyłem własny lokal na jednym z wydziałów UMCS. Po jego zamknięciu wyjechałem do Londynu, gdzie miałem przyjemność pracować w najlepszych brytyjskich kawiarniach. Po niemal trzech latach wróciłem do kraju i rozpocząłem pracę w LaCava jako Head Roaster. Minęły trzy lata i udało mi się zdobyć dwukrotne Mistrzostwo Polski 2022 – w kategorii Roasting i Cup Tasters.

Widać, że nie tylko Alkowi dobrze jest z kawą, ale i kawie wspaniale jest z Alkiem. Ta piękna, wzajemna relacja, wzbogacona o podróże po świecie owocuje asortymentem ziaren o niesamowitym profilu sensorycznym. Już wkrótce LaCava wprowadzi serię kaw inspirowanych wycieczką Alka do Gwatemali, gdzie mógł bliżej poznać farmerów i nadzorować proces selekcji ziaren. Jego egzotyczna podróż do urokliwej plantacji La Torre przyniosła palarni dwie nowe odmiany kawy obrabiane metodą mytą i jedną w wersji natural. Skomponowany przez Alka gwatemalski zestaw pokazuje, jak bardzo dzień zbioru wpływa na smak i aromat kawy oraz jak wspaniałe w smaku są ziarna z Gwatemali.

Czego dobrego się dziś napijesz?

Razem z załogą LaCavy zapraszamy do zapoznania się z ich bogatą ofertą kawy specialty, herbaty Dellatea, dzierżawą najlepszych obecnie ekspresów do kawy dla firm i szkoleń baristycznych.

Poznaj świat kraftowej palarni kawy od środka i zostań na dłużej z filiżanką ulubionej kawy – czy to będzie klasyczne latte czy Honduras pod przelew – to już twój wybór.

www.lacava.pl

Dodaj komentarz