Lepsze zycie

Laserowa korekcja wzroku – nowoczesna technologia skutecznie uwalnia od okularów i soczewek

Ogromny postęp w medycynie sprawił, że obecnie możemy stosować metody leczenia chorób do tej pory uznawanych za nieuleczalne. Współczesna okulistyka wykorzystuje lasery do leczenia krótkowzroczności, dalekowzroczności i astygmatyzmu. Efekty zabiegów laserowej korekcji wzroku są spektakularne, dlatego coraz więcej osób na całym świecie decyduje się na wygodę i komfort życia bez okularów.

Laserowa korekcja wzroku jest bezpieczną alternatywą dla tradycyjnych okularów i soczewek kontaktowych. Polega na modelowaniu rogówki pacjenta, tak aby zredukować wadę wzroku. Zabieg laserowej korekcji wzroku trwa krótko – kilkanaście minut, pobyt na sali zabiegowej to łącznie około 20-30 minut. Pacjenci, którzy przeszli zabieg laserem, potwierdzają, że poprawa widzenia zauważalna jest natychmiast – już w ciągu doby po zabiegu pacjent widzi dobrze, a nawet bardzo dobrze. Podczas kolejnych kilku dni obraz ulega dalszej stabilizacji.

Dla kogo jest laserowa korekcja wzroku?

Zabiegowi laserowej korekcji wzroku mogą poddać się osoby w wieku od 21 do 50 lat, z ustabilizowaną wadą wzroku. W wyjątkowych sytuacjach po konsultacji i dokładnych badaniach lekarz może zakwalifikować do zabiegu osoby nieco starsze. Zabieg przeznaczony jest dla osób z nadwzrocznością (do +6 dioptrii), krótkowzrocznością (do –12 dioptrii) czy astygmatyzmem (do 6 dioptrii).

Na czym polega kwalifikacja do zabiegu laserowej korekcji wzroku?

O kwalifikacji do zabiegu zawsze decyduje lekarz na podstawie dokładnego wywiadu medycznego oraz wykonanych badań. Te niezbędne to badanie optometryczne, topografia rogówki, USG gałek ocznych oraz badanie okulistyczne przedniego i tylnego odcinka oka.

Jakie są przeciwwskazania dla takiego zabiegu?

Wśród najczęściej występujących przeciwwskazań należy wymienić:
– nieustabilizowaną lub zbyt wysoką wadę wzroku,
– ciążę oraz okres laktacji,
– wiek poniżej 18. roku życia,
– choroby autoimmunologiczne,
– niektóre choroby oczu (jaskra, zaćma, odwarstwienie siatkówki, stany zapalne oczu, zmiany w rogówce lub dnie oka),
– choroby nowotworowe,
– cukrzycę,
– stymulator serca,
– skłonność do tworzenia się bliznowców.
Istnieją również inne przeciwwskazania do zabiegu. Podczas wizyty kwalifikacyjnej należy poinformować lekarza o wszystkich przyjmowanych lekach, przebytych operacjach, chorobach, a także o wszelkich dolegliwościach. Okulista może zlecić pogłębioną diagnostykę oraz skierować pacjenta do lekarza innej specjalizacji celem wykluczenia istnienia przeciwwskazań do zabiegu laserowej korekcji wzroku.

Jakie jest prawdopodobieństwo wystąpienia powikłań po laserowej korekcji wzroku?

Laserowa korekcja wzroku należy do grupy najbezpieczniejszych zabiegów trwale eliminujących wady wzroku. Jej skuteczność jest bardzo wysoka. Prawidłowa kwalifikacja, wnikliwa diagnostyka przedoperacyjna i starannie zaplanowany zabieg pozwalają na osiągnięcie doskonałych wyników a ryzyko powikłań zmniejszają niemal do zera.
Okuliści z warszawskiej kliniki Sensor Cliniq podkreślają, że do osiągnięcia skuteczności zabiegów bez powikłań kluczowa jest poprawna i rzetelna kwalifikacja.

– Pierwszy kontakt z pacjentem to przede wszystkim konieczność cierpliwego wysłuchania i dokładnego zebrania wywiadu. Pacjenci jasno mówią o swoich motywacjach do wykonania LKW, artykułują swoje potrzeby i obawy. Naszą rolą jest zaplanowanie diagnostyki i okresu przedoperacyjnego w taki sposób, aby zrealizować marzenia pacjentów o pozbyciu się okularów i pomóc w wyborze metody operacyjnej. Czasami musimy odradzić wykonanie zabiegu lub go odroczyć. Z naszego doświadczenia wynika, że dokładne wieloetapowe badanie i odpowiedź na nurtujące pytania to gwarancja sukcesu i zadowolenia zarówno pacjentów, jak i personelu kliniki. Mało jest bowiem procedur operacyjnych w medycynie, które niosą ze sobą tak wielki bagaż pozytywnych emocji – wyjaśnia okulistka dr n.med. Dorota Walasik-Szemplińska, ordynator kliniki okulistycznej Sensor Cliniq.

Jak długo trwa rekonwalescencja po zabiegu?

Zabieg laserowej korekcji wzroku trwa kilkanaście minut. Najczęściej już po tygodniu pacjenci wracają do normalnego funkcjonowania, a pełna rekonwalescencja trwa około trzy miesiące. W tym czasie należy chronić oczy przed szkodliwymi czynnikami i przestrzegać zaleceń lekarza.

Czy efekty laserowej korekcji wzroku są trwałe?

Wiele osób, które zastanawiają się nad wykonaniem laserowej korekcji wzroku, obawia się, że po zabiegu pozostanie wada resztkowa lub za kilka lat wada powróci.

– Zabiegi LKW dają stabilne i trwałe efekty w zakresie wady, która była korygowana. Należy pamiętać, że na ostrość wzroku ma wpływ wiele czynników, które wraz z upływem czasu mogą upośledzać ostrość wzroku niezależnie od przeprowadzonego zabiegu. Wydaje się, że największe korzyści z zabiegu LKW odnoszą osoby młode, w przedziale wieku 21-30 lat, w tej grupie wiekowej spodziewamy się, że okres wolności od okularów będzie najdłuższy. Po 45-50 roku życia zwykle pojawia się potrzeba zakładania okularów do czytania – podkreśla Dorota Walasik-Szemplińska.

Chociaż wciąż funkcjonuje przekonanie, że laserowa korekcja wzroku jest nową metodą leczenia wad wzroku, to w rzeczywistości lasery w medycynie wykorzystywane są już od lat 80. XX wieku. Od ponad 30 lat obserwujemy w okulistyce dynamiczny rozwój technologii, który daje ogromne możliwości leczenia oraz przekonujemy się o ich skuteczności i bezpieczeństwie.
Na świecie około 5,5 miliona osób rocznie decyduje się na laserową korekcję wad wzroku. Polacy również coraz częściej wybierają komfort życia bez okularów i soczewek – z roku na rok rośnie liczba wykonywanych zabiegów laserowej korekcji wad wzroku. A dostępne metody oraz techniki pozwalają na coraz większą personalizację zabiegów, dzięki temu otrzymujemy jeszcze lepsze efekty.

Redakcja „Głosu Mordoru”

Dodaj komentarz