Miasto

Light.Move.Festival. 2021 – Festiwal Światła w Łodzi!

W ostatni weekend września warto wpaść do Łodzi, by nasycić wzrok obrazami piękniejszymi od tabelek Excela.

Od 24 do 26 września Łódź będzie rozświetlana licznymi projekcjami i iluminacjami, a ulice miasta wypełnią się dźwiękami muzyki. Budynki, parki oraz place zostaną uświetnione mappingami, instalacjami, VJingiem oraz choreografiami tworzonymi przez polskich i międzynarodowych artystów.

Śródmieście pełne świateł

Festiwal Światła w Łodzi już od 11 lat jest tworzony przez Fundację Lux Pro Monumentis (z łac. światło dla zabytków). Tegoroczna edycja nie kieruje się jednak jedynie tradycją, ale szuka nowatorskich rozwiązań, adekwatnych do obecnej sytuacji.
Czas pandemii paradoksalnie stał się dla organizatorów źródłem wiedzy i inspiracji. Ze względu na bezpieczeństwo widzów, powierzchnia festiwalowa jest większa niż w poprzednich latach, choć wydarzenia nadal w głównej mierze zostaną umiejscowione w Śródmieściu. Dodatkowo część atrakcji programowych będzie relacjonowana online.

Connect: Arte Naturae

Główne widowisko zostanie zaprezentowane na Rondzie Solidarności. Zobaczymy tam zachwycający mapping autorstwa francuskich artystek, wyświetlony na imponującym kościele świętej Teresy. „Connect: Arte Naturae” to fresk, który powstał w hołdzie zbyt często ignorowanej naturze i podkreśla jej piękno, czystość oraz nieskończone kolory. Widz odkryje tam różnorodne sceny, takie jak „Fluorescencyjne dno morskie”, „Pory roku” czy „Diana Łowczyni”. Widowisko wzbogaci spektakl taneczny na żywo.

Instalacje, projekcje i L.U.C

Instalacje i projekcje międzynarodowych artystów obejmą także tereny łódzkich parków, ulicę Piotrkowską oraz Nowe Centrum Łodzi. Jedną z atrakcji będzie instalacja interaktywna LNLO „Talk to me”, za pomocą której odwiedzający mogą ze sobą rozmawiać. Głosy zamienią się w światło przemieszczające się z jednego jej krańca do drugiego. Artyści z Francji podejmują zagadnienie tego, jak dokładnie technologia może oddać nasze uczucia w relacjach bezkontaktowych oraz czy ingeruje w nasze przekazy.
Uwagę zwraca projekt Thomasa Voillaume’a „Face”. To interaktywna instalacja, która oferuje publiczności możliwość cyfrowego połączenia się z rzeźbą o wysokości 4,5 metra. Na popiersiu rzeźby wyświetla się powiększone, wzbogacone filtrami odbicie twarzy widza, przypominając efekt zniekształconego lustra.
Claudia Reh z Berlina zaprezentuje proces tworzenia obrazu oraz pracę analogowych projektorów za pomocą projekcji „Open spaces”. Poszczególne obrazy i nakładki będą tworzone ręcznie i montowane na miejscu wraz z widzami w dzieło, które pokryje budynek jak druga skóra.
Wydarzeniem muzycznym tego roku będzie koncert L.U.C wraz z Rebel Babel Ensemble, z którymi gościnnie wystąpią Paulina Przybysz i Bovska.

Więzy i relacje

Tematem przewodnim tegorocznej edycji są Połączenia. LMF 2021 chce eksplorować zagadnienie miejsca człowieka w nowoczesnym świecie; skupia się na więzach i relacjach jakie rozwija – zarówno z innymi ludźmi, jak i środowiskiem, przestrzenią oraz światem cyfrowym.

Dlatego też organizator w tym roku zainauguruje nowe kategorie festiwalu: LMF EDU (gdzie uczestnicy będą mogli spotkać się z inspirującymi mówcami i specjalistami w dziedzinie architektury, urbanistyki, nowych technologii i designu) oraz LMF FILM (kino festiwalowe prezentujące filmy dokumentalne wyselekcjonowane przy współpracy z Docs Against Gravity, poruszające temat nowych technologii i psychologii – a w każdym z nich występuje element spotkań, zmiany, namysłu nad współczesnym światem i kondycją człowieka). Sekcje LMF EDU oraz FILM będą gościć w intrygującej, zabytkowej przestrzeni EC1, które jest nowym partnerem tegorocznej edycji.

LMF zaprasza

W trybie ASAP porzućcie skrypty, audyty, risercze i calle! Przyjedźcie do Łodzi i weźcie udział w LMF 2021, gdzie zachwycicie się sztuką iluminacji dostępną na wyciągnięcie ręki. Zobaczcie, jak świat cyfrowy przekształca się w świat kultury i sztuki.

Pełen program na Facebooku i Instagramie Light Move Festival oraz na www.lmf.com.pl.

Comments (1)

Dodaj komentarz