Miasto

Oszczędność versus komfort

Energooszczędność w dzisiejszych czasach jest na pierwszym miejscu. Ceny za gaz i prąd potężnie wzrosły, a to nie koniec podwyżek. Dlatego coraz większą wagę zaczynamy przykładać do oszczędności energii. Wymieniamy żarówki na ledowe oraz przykręcamy kaloryfery. Czy można w tym wszystkim zachować poczucie komfortu?

Jak zacząć oszczędzać?

Przede wszystkim wybierając produkty energooszczędne. Można też zwrócić uwagę na urządzenia wielofunkcyjne. Takie rozwiązanie pozwoli nam także zaoszczędzić miejsce, którego zawsze przecież brakuje w domu. Ponadto warto:
– wyłączać światło zawsze wtedy, gdy nie jest potrzebne,
– stosować energooszczędne żarówki,
– wyłączać nieużywany sprzęt z kontaktu,
– ładować zmywarkę i pralkę do pełna,
– używać listew zasilających,
– gotować pod przykryciem.

Klasy energetyczne

Teoretycznie energooszczędność można poznać dzięki klasom energetycznym, które określają pobór prądu przez urządzenie. To właśnie te kolorowe paski powinny być głównym wyznacznikiem przy wyborze nowych urządzeń do domu.

Wcześniejszy podział klas energetycznych polegał głównie na dodawaniu plusów, np. A+++, ale ponieważ pojawiały się coraz bardziej nowoczesne i energooszczędne urządzenia, należało ten system zmodyfikować. Tak więc produkty znajdujące się wcześniej w klasie A+ zostały przeniesione do klasy G lub F, a produkty z klasy A+++ do klas C i D. W klasach A i B znajdą się nowoczesne urządzenia przyszłości, które niebawem pojawią się na rynku. I to dla nich zarezerwowane są te miejsca. Zapewne jest to także mobilizacja dla producentów, by produkować coraz to bardziej energooszczędne i ciche urządzenia, ale obecnie najkorzystniejsza dla użytkowników jest klasa C.

Trzeba pamiętać, że nie wszystkie produkty są oznaczane zgodnie z nową klasyfikacją. Dotyczy ona np. pralek, telewizorów czy też lodówek, natomiast takie urządzenia jak odkurzacz czy okap nadal są klasyfikowane na podstawie starych klas A++.

Jak zaoszczędzić na ogrzewaniu?

W pierwszej kolejności należy sprawdzić szczelność okien i drzwi – to właśnie przez nie z pomieszczenia „ucieka” najwięcej ciepła. Jeśli są nieszczelne, utrzymanie odpowiedniej temperatury wymaga intensywnego ogrzewania, co oczywiście generuje dodatkowe koszty.

W oszczędności na ogrzewaniu ważne jest również odpowiednie dopasowanie temperatury do swoich potrzeb. Jeżeli domownicy nie lubią gdy jest zbyt ciepło, intensywne grzanie pomieszczeń nie ma większego sensu.

Co z powietrzem?

Lubimy żyć komfortowo otaczając się masą przedmiotów służącym poprawie samopoczucia – zarówno psychicznego jak i zdrowotnego. Dbamy także o klimat w naszym domu. Chcąc by powietrze w nim było jak najlepszej jakości, zaopatrujemy się w oczyszczacze, nawilżacze czy osuszacze powietrza. Wszystkie te urządzenia pobierają określoną ilość prądu. Czy są więc potrzebne?

Oszczędzanie na rachunkach za energię elektryczną nie musi oznaczać rezygnacji z urządzeń służących do poprawy jakości powietrza w domu. Wręcz przeciwnie – powinny one znaleźć się w każdym gospodarstwie domowym. Warto jednak pamiętać o tym, żeby wybierać te wysokiej jakości, które są co prawda droższe, za to inwestycja w nie zwraca się znacznie szybciej. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że są nie tylko znacznie skuteczniejsze w działaniu, ale również są energooszczędne i zużywają znacznie mniej energii elektrycznej niż te tańsze w zakupie, jednak znacznie kosztowniejsze w eksploatacji. Na przykład korzystanie z osuszaczy kondensacyjnych daje także korzyści w postaci dodatkowego ciepła czyli ciepła utajonego.

Czym jest ciepło utajone?

Ciepło utajone to nic innego jak energia, która jest pobierana bądź oddawana przez powietrze (lub inne substancje) w czasie gdy woda zmienia stan skupienia. Choć ciepło utajone to główna energia związana z burzami, huraganami i wieloma procesami w których występuje woda, warto zdawać sobie sprawę z tego, że zjawisko to pojawia się również w gospodarstwach domowych. W jaki sposób?

Osuszacze kondensacyjne znajdujące się w gospodarstwie domowym w wyniku swojego działania mogą oddawać nawet do 30 proc. ciepła, co jest zjawiskiem całkowicie naturalnym i nie powinno stanowić powodu do niepokoju.

Wady i zalety urządzeń wielofunkcyjnych

Urządzenia wielofunkcyjne spełniają wiele istotnych funkcji, a przy tym zastępują wiele innych sprzętów, pozwalając przy tym zaoszczędzić nie tylko wolną przestrzeń, ale również pieniądze, a także energię elektryczną.

Dlaczego warto stosować urządzenia wielofunkcyjne? Za najistotniejsze ich zalety można uznać przede wszystkim:
– niższy koszt zakupu – jedno urządzenie kosztuje zdecydowanie mniej niż kilka innych, pełniących tylko jedną funkcję,
– mniejsze koszty zużycia energii elektrycznej,
– oszczędność przestrzeni.

Urządzenia wielofunkcyjne są bardzo wygodne w zastosowaniu, a przy tym koszty ich użytkowania nie są wygórowane. Jednak należy zdawać sobie sprawę z tego, że takie rozwiązanie nie jest całkowicie pozbawione wad. Urządzenia takie są znacznie bardziej podatne na usterki, a w wielu przypadkach, ze względu na wiele możliwości użytkowania, nie są odpowiednio wydajne.

Komfort codziennego życia

Czy stosowanie licznych sposobów oszczędzania energii elektrycznej zawsze wpływa na zmniejszenie komfortu codziennego życia? Oczywiście że tak, jednak daje nam pewne korzyści.

Natomiast używanie urządzeń do poprawy jakości powietrza zdecydowanie poprawia i komfort psychiczny, i zdrowie. Dlatego są one warte drobnej inwestycji – szczególnie, gdy dotyczy to urządzeń z wysoką klasą energooszczędności – przyjaznych dla naszego samopoczucia i dla kieszeni.

Laura Leszczyńska
artykuł powstał przy współpracy MEACO

Dodaj komentarz