Korpolife

Praca marzeń: Co powinno się znaleźć w dobrym i skutecznym CV (cz. 1)

Jeśli czytaliście artykuł „Jak napisać dobre i skuteczne CV” („GM” nr 2 [68]) wiecie już, że powinno ono być dedykowane, czytelne, konkretne i precyzyjne. Dzisiaj dowiecie się, z jakich elementów powinno się składać.

W branży HR funkcjonuję od przeszło 20 lat i przez ten czas byłam świadkiem nie tylko wielu zmian zachodzących na rynku pracy, ale też mód dotyczących wyglądu i konstrukcji CV. Mogłoby się wydawać, że trendy w tym przypadku nie mają większego znaczenia. Jednak niezupełnie tak jest, gdyż wynikają one z potrzeb rynku i mają spory wpływ na to, jak jesteśmy postrzegani na pierwszym etapie rekrutacji. Gdy przypominam sobie pierwsze życiorysy, z którymi spotkałam się te 20 lat temu, pracując jako head hunter w agencji rekrutacyjnej, widzę, jak duże zmiany zaszły w tej materii.
Ówczesne CV były chronologicznym i faktograficznym odwzorowaniem naszego życia zawodowego. W mojej opinii największa zmiana, jaka zaszła w sposobie formułowania CV, to odejście od chronologii na rzecz dostosowania się do potrzeb i oczekiwań pracodawcy przedstawionych w ogłoszeniu rekrutacyjnym.
Co to konkretnie oznacza dla ciebie? Odpowiedzią na to pytanie zajmiemy się w tym i kolejnych artykułach.

Porządek życiorysu

Życiorys zwykle przedstawiany jest w formie odmiennej od biograficznej – dane są wymieniane w oddzielnych, wyróżnionych nagłówkami bądź śródtytułami, blokach tematycznych, takich jak:
– dane personalne,
– doświadczenie zawodowe,
– osiągnięcia i sukcesy,
– wykształcenie,
– kursy, szkolenia, certyfikaty,
– umiejętności,
– zainteresowania.

Zacznij od profilu

Powyższe elementy to standard. Ja chciałabym cię jednak zachęcić, abyś swoje CV zaczął od sekcji zwanej „podsumowaniem”, lub „profilem zawodowym”. Może pamiętasz z poprzedniego artykułu, że rekruter na zapoznanie się z jednym résumé poświęca ok. 6 sekund. Profil zawodowy ma na celu w zwięzłej i przystępnej formie zachęcić go, aby właśnie na twoje poświęcił więcej czasu.
Jak to zrobić? Rekruter już na pierwszy rzut oka powinien zauważyć, że posiadasz kompetencje kluczowe z perspektywy prowadzonego naboru i czas spędzony na lekturze twojego CV nie będzie stracony. Dlatego ważne jest (!), żeby twój „profil” zawierał informacje kluczowe z punktu widzenia danego stanowiska, czyli na przykład:
– kim jesteś,
– twoje cechy i umiejętności,
– opis doświadczenia i sukcesów zawodowych,
– cele zawodowe,
– dlaczego zainteresowała cię ta oferta.
Wiedz, że wzrok rekrutera zawsze kieruje się ku górze strony, w stronę doświadczenia zawodowego. Jeśli umieścisz tam podsumowanie zawodowe, rekruter przeczyta je jako pierwszy element twojego CV. Dlatego jest to doskonałe miejsce, by spersonalizować CV oraz wypisać swoje największe osiągnięcia i umiejętności związane ze stanowiskiem, na które aplikujesz.
A jak taki przykładowy profil może wyglądać? Poniżej przykład oferty pracy na stanowisku młodszy handlowiec i odpowiadający mu, spersonalizowany profil zawodowy.
Pamiętaj! 9 na 10 kandydatów nie dodaje podsumowania zawodowego, co daje ci szansę, by wyróżnić się na tle innych!

Oferta pracy: młodszy handlowiec

Wymagania:
– wykształcenie wyższe,
– umiejętność nawiązywania i podtrzymywania kontaktów,
– doświadczenie w bezpośredniej pracy z klientem,
– kultura osobista i pogodne usposobienie,

Profil zawodowy

Jestem absolwentem Wydziału Filozofii Uniwersytetu Warszawskiego. Mam 3 lata doświadczenia w pracy w dziale sprzedaży w międzynarodowej firmie z branży FMCG, gdzie byłem odpowiedzialny m.in. za pozyskiwanie klientów i serwis posprzedażny. W Państwa firmie chciałbym wykorzystać moje umiejętności pozyskiwania klientów, rozwijania współpracy z nimi i utrzymywania długofalowych, pozytywnych relacji.

A już w kolejnym numerze „Głosu Mordoru” o doświadczeniu zawodowym i o tym, jak najkorzystniej je opisać.

Monika Morys

[email protected]

Dodaj komentarz