Korpolife

Praca marzeń: Wiedza

Czy zastanawiałeś się kiedykolwiek, jak ogromną wiedzę posiadasz?

Myślę, że nie będzie przesadą, jeśli odpowiem na to pytanie za ciebie i będzie to „nie”, lub „raczej nie”. Myśląc o wiedzy z perspektywy poszukiwania pracy, często skupiasz się na formalnym wykształceniu. A przecież to tylko ułamek wiedzy, którą dysponujesz. Oczywiście, jest ona ważna. Jednak swoje kwalifikacje merytoryczne powinieneś oceniać nie tylko przez pryzmat wiedzy formalnej.

Stwórz katalog
Twoje dzisiejsze zadanie będzie polegało na stworzeniu katalogu wszystkich umiejętności i wiedzy, które posiadasz. Na razie nie zastanawiaj się, czy je lubisz, czy też nie. Tym zajmiesz się w dalszej kolejności.
Umiejętności mogą dotyczyć ludzi (np.: socjologia, praca zespołowa, rekrutacja czy psychologia), rzeczy (na przykład: znajomość komputerów, obsługi maszyn, zawierania umów, znajomości podatków bądź marketingu). Mogą też pochodzić z innych dziedzin, takich jak sztuka, polityka czy religia. Nie sposób wymienić wszystkich (a przynajmniej byłoby to bardzo trudne), mam jednak nadzieję, że powyższe przykłady pokazują, jak powinien wyglądać taki podział.
Jak widzisz, w ramach jednej kategorii mogą się znaleźć różne umiejętności. I tak na przykład wiedza dotycząca rzeczy może oznaczać zarówno dekorację wnętrz, jak i księgowość. Ważne, abyś poświęcił nieco czasu i przypomniał sobie oraz spisał całą posiadaną przez ciebie wiedzę i wszystkie umiejętności. Nie zapomnij o wiedzy, którą zdobyłeś w trakcie edukacji, pracy, szkoleń i kursów, jak również o tej, którą posiadłeś na drodze indywidualnego rozwoju – czytając lub ucząc się od innych. Nie spiesz się, sporządzenie pełnego katalogu może ci zając nawet kilka dni. Ważne, aby był pełny i abyś miał przekonanie, że uwzględniłeś w nim wszystko.

Matryca preferencji
Kolejny krok to sporządzenie matrycy twoich preferencji zgodnie z poniższymi wskazaniami:
● Wiedza, która cię interesuje i jest twoją mocną stroną (wysoki poziom wiedzy – wysoki poziom entuzjazmu)
● Wiedza, która cię interesuje, ale nie jest twoją mocną stroną (niski poziom wiedzy – wysoki poziom entuzjazmu)
● Wiedza, która cię nie interesuje, ale jest twoją mocną stroną (wysoki poziom wiedzy – niski poziom entuzjazmu)
● Wiedza, która cię nie interesuje i nie jest twoją mocną stroną (niski poziom wiedzy – niski poziom entuzjazmu).

Ulubione dziedziny
Trzeci i ostatni krok to wybór twoich ulubionych dziedzin. To na nich będziesz bazował budując wymarzoną ścieżkę kariery. Oczywiście najłatwiej i najszybciej będzie ci osiągnąć zawodowy cel, jeśli wybierzesz umiejętności z pola „Wiedza, która cię interesuje i która jest twoją mocną stroną”. Pamiętaj jednak, że dziedziny, które są dla ciebie szczególnie interesujące – nawet jeśli w tej chwili nie stanowią twojej mocnej strony – też warto wziąć pod uwagę.
Nauka przedmiotów, które wiążą się z twoimi zainteresowaniami jest nieporównywalnie szybsza, łatwiejsza i bardziej efektywna od tych, którymi się nie interesujesz. Nawet, jeśli na starcie wiesz na ich temat więcej.
Dlatego możesz odrzucić umiejętności zebrane w polu „Wiedza, która cię nie interesuje i która nie jest twoją mocną stroną”. Nie zapominaj jednak o nich – może się zdarzyć, że krótkoterminowo się nimi zajmiesz, aby osiągnąć swój cel zawodowy. Na przykład jesteś świetnym administratorem, lecz twoim marzeniem jest praca w marketingu, o której obecnie nie wiesz zbyt wiele. Rozwiązaniem może być czasowe zatrudnienie w dziale marketingu na stanowisku asystenckim, co umożliwi ci wiedza z zakresu administracji, którą już posiadasz i która pozwoli ci pozyskać umiejętności stricte marketingowe, potrzebne w dalszym rozwoju kariery zawodowej.

Mam nadzieję, że ten tekst był dla was interesujący. Piszcie, jeśli macie pytania, uwagi bądź sugestie dotyczące tego, bądź innych artykułów. Na wszystkie wiadomości chętnie odpowiem.

Monika Morys
www.obserwatoriumrozwoju.pl

Dodaj komentarz