Korpolife

Rozszerzona rzeczywistość: teraz jest ten moment

Jak mawiają twórcy rozszerzonej rzeczywistości „ludzie dzielą się na tych, którzy korzystają z rozszerzonej rzeczywistości i na tych, którzy będą z niej korzystać”. Czy warto więc iść o krok dalej i stwierdzić, że firmy dzielą się na te, które wykorzystują AR do podniesienia sprzedaży i na te, które będą wykorzystywały?

Trzy trendy

Firma Mintel, interpretując trendy konsumenckie, wyszczególniła trzy obowiązujące w najbliższym czasie.

Pierwszy z trendów to „in control”. Konsumenci obecnie chcą mieć maksymalny wpływ na decyzje zakupowe, ale też na markę, z którą wchodzą w integrację. Niepewna sytuacja globalna wymusza na przedsiębiorstwach budowanie poczucia zaufania do firmy i tego co oferuje.

Kolejny trend to promowanie przez markę wartości i spójne z nimi działania, tzw. „marketing wartościowy”. Obecnie ludzie są coraz bardziej wrażliwi oraz świadomi tematów społecznych i ekologicznych. Użytkownicy/klienci chcą mieć poczucie, że firma nie służy wyłącznie zarabianiu pieniędzy. Marka powinna zmieniać świat na lepsze, czy to przez działania związane z ochroną środowiska, praw mniejszości czy aktywizację osób wykluczonych społecznie.

Kolejny i najważniejszy trend to „enjoyment everywhere”. Poszukiwanie radości i zabawy, stało się niezwykle ważne dla konsumentów, którzy na co dzień muszą mierzyć się z konsekwencjami światowych kryzysów. Modne stają się marki stawiające na innowacyjne, wykorzystujące przyjemne dla użytkownika rozwiązania powiązane z zabawą. Przedsiębiorstwo powinno nastawić się na pozytywną komunikację, emocje, przeżycia i doświadczenia. Tu z pomocą przychodzi rozszerzona rzeczywistość (AR), która z roku na rok zyskuje na popularności, a jej elementy od kilku lat wykorzystują tak wielkie platformy jak Instagram, Facebook czy Google.

Dla kogo AR

Rozszerzona rzeczywistość to grafiki 2D lub 3D, nałożone na ekran pokazujący podgląd z kamery telefonu w czasie rzeczywistym. Mogą być one połączone z animacjami i efektami dźwiękowymi. Dzisiejsze programy graficzne dają możliwość stworzenia naprawdę realistycznych projektów, ze zmianą kolorów oraz cieni w zależności od natężenia i padania światła.

Rozwiązanie to wykorzystuje między innymi wyszukiwarka Google. Już podczas konferencji Google I/O w 2019 ogłoszono, że platforma wprowadza innowacje w postaci efektów AR. Obecnie po wpisaniu w wyszukiwarkę wersji mobilnej hasła np. „panda wielka”, Google poza tysiącami proponowanych stron, zdjęć i grafik wyświetla także materiał w rozszerzonej rzeczywistości – „zobacz pandę wielką w 3D”. Wystarczy kliknąć w ten komunikat i nakierować aparat telefonu w przestrzeń, a w ciągu kilku sekund w kuchni czy salonie pojawi się panda wielka, zajadająca pędy bambusa.

Google w ostatnim czasie postawiło wyraźnie na Customer Experience połączony z elementami edukacyjnymi i zabawą, co wydaje się strzałem w dziesiątkę.

Kolejnym hitem są efekty AR wykorzystywane przez użytkowników takich platform jak Snapchat, TikTok, Instargram czy Facebook. W 2019 roku Facebook oraz Instagram uruchomiły darmowe oprogramowanie Spark AR Studio. Narzędzie to umożliwia tworzenie od podstaw gier AR, animacji twarzy, produktów 3D i opakowań immersyjnych.

Co ci da AR

Kiedy klient angażuje się w poznawanie marki i produktu przed zakupem, jego zmysły zaczynają się wyostrzać. Koncentruje się na marce i produkcie, nic go nie rozprasza. Być może dlatego firmy i celebryci potrafią wydać spore sumy na dedykowane efekty AR przypisane do ich kont w mediach społecznościowych. Dzięki tym rozwiązaniom, użytkownicy poświęcają na wizytę w danym profilu znacznie więcej czasu. Czas ten pozytywnie wpływa na zasięgi konta i utrwalenie świadomości marki. I efekty te stają się alternatywą dla drogich reklam w serwisie.

Facebook jako pierwszy uruchomił płatne reklamy z efektami AR. Firma może zaplanować reklamę z modelem w rozszerzonej rzeczywistości. Po kliknięciu w post, model zostanie automatycznie wstawiony w wybraną przestrzeń. Istnieje także możliwość dodania przycisk CTA np. „skontaktuj się z nami”. Warto rozważyć wykorzystanie tego narzędzia w kampaniach reklamowych, chociażby dlatego że portal gromadzi obecnie ponad miliard użytkowników.

Reklamy AR dają niesamowite możliwości sprzedażowe i rzeczywistą korzyść odbiorcom. Klient przed zakupem nowego mebla ma szansę wstawić go w swoim mieszkaniu w proporcji 1:1, sprawdzić czy odpowiada mu tekstura i kolorystyka. Nie musi jechać do salonu meblowego, robić pomiarów, zastanawiać się nad transportem. Decyzje podejmuje świadomie w zaciszu swojego domu. Takie rozwiązanie niesie za sobą korzyść również dla sprzedawców. Minimalizuje bowiem ryzyko kosztownych zwrotów, u klienta wzrasta zadowolenie z procesu zakupowego, a korzystanie przez firmę z efektów AR buduje jej prestiż w świadomości konsumenta.

AR: kto i jak?

Kilka wielkich marek wykorzystało rozszerzoną rzeczywistość do wzrostu sprzedaży w sektorze B2B i B2C. Są to między innymi:

  • Pepsi, która nałożyła efekty AR na pozornie przeszklony przystanek autobusowy. Podróżujący oczekujący na autobus zmierzyli się ze spadającymi kometami, mackami wychodzącymi z chodnika czy tygrysami biegającymi po ulicy.
  • Sephora, stworzyła aplikację, w której użytkownicy przy pomocy filtra mogą wirtualnie nałożyć na twarz około 3 tys. kolorów i odcieni szminki.
  • Hyundai dla użytkowników swoich samochodów, stworzył aplikację ułatwiającą ich konserwację i pielęgnację.
  • Rimmel dzięki dedykowanej aplikacji umożliwia zeskanowanie makijażu innej osoby i nałożenie go na swoją twarz.
  • Ikea daje możliwość wirtualnego wstawienia w przestrzeń swoich mebli i elementów wyposażenia.

Rozszerzona rzeczywistość jest bardzo praktycznym rozwiązaniem. Dlatego też zaczyna pojawiać w przemyśle. Polska firma Labora Energy, produkująca peleciarki (maszyny przetwarzające trociny w pelet), korzysta z modeli AR maszyn, aby stolarnie i tartaki mogły weryfikować ich rozmiary. Drzwi Cal wykorzystują modele drzwi w rozszerzonej rzeczywistości, Iniron modele schodów i balustrad, a firma Meron modele wind. Rozwiązanie to będzie również pomocne przy wyposażaniu fabryk czy hal magazynowych.

AR: zrób to sam!

Prekursorem rozszerzonej rzeczywistości w Polsce jest firma See My Model. Stworzyła ona platformę umożliwiającą dostosowanie własnych modeli produktów do AR oraz podglądu 360 stopni. Cały proces zajmuje kilka minut i wspiera najpopularniejsze formaty plików 3D. Dodatkowo po przekonwertowaniu modelu, generuje się QR Code oraz link. Potem wystarczy kliknąć w link lub zeskanować kod QR i nakierować aparat telefonu w wybraną przestrzeń. Serwis oferuje także inne funkcjonalności dla swoich użytkowników, jak personalizacja okna podglądu 360 stopni, glokalizacja odbiorców czy statystyki pozwalające określić zainteresowanie oferowanymi produktami.

See My Model tworzy również modele 3D produktów na życzenie klienta. Dodatkowo firmy posiadające produkty w różnych wersjach mogą skorzystać z konfiguratora online, gdzie klient może w określonym zakresie zmieniać rozmiar produktu, kolor czy teksturę.

Wśród klientów See My Model są firmy z branży meblarskiej, budowlanej, wyposażenia wnętrz, a także przemysłu. Jak więc widać, rozszerzona rzeczywistość znajduje zastosowanie w wielu branżach.

Co z tym zrobimy?

I choć stosowanie AR przez marki wygląda bardzo innowacyjnie, to nie wymaga skomplikowanych rozwiązań, a często nawet instalowania dodatkowych aplikacji. Wystarczy dostęp do Internetu i w miarę nowy smartfon. Rozszerzoną rzeczywistość można podsumować jako innowacyjne rozwiązanie, które angażuje użytkownika, uczy przez zabawę, pozwala nabywać rzeczy w sposób świadomy oraz utrwala wizerunek marki w oczach konsumenta.

AR to przyszłość, warto jednak pamiętać że jest obecnie na etapie, na którym można jeszcze zaplanować strategię działania z tym rozwiązaniem, wybrać najlepsze elementy i wdrożyć proces wśród personelu oraz oswoić z nim klientów. Jeśli przegapimy kluczowy moment, możemy zostać daleko w tyle za konkurencją.

Artykuł powstał przy współpracy z firmą See My Model

Dodaj komentarz