Miasto

Służewiec coraz bardziej elastyczny

Jak wskazują badania, do 2030 roku udział elastycznych przestrzeni w całościowej ofercie powierzchni biurowej wzrośnie globalnie z dzisiejszych 3 proc. do aż 30 proc. Trend ten jest widoczny również na Służewcu – coraz więcej właścicieli budynków biurowych będzie wzmacniać konkurencyjność poprzez rozwój i wdrażanie kompleksowych rozwiązań flexi, dostosowanych do aktualnych oczekiwań najemców. Te z kolei determinują przede wszystkim doświadczenia firm z okresu pandemii oraz upowszechniające się modele pracy hybrydowej. Biura znów tętnią życiem, jak zresztą cały Służewiec, który rozkwita i staje się urbanistycznym wzorem łączenia funkcji mieszkalnych i biznesowych.

Koncepty flexi
Polska Izba Nieruchomości Komercyjnych (PINK) podała, że w roku 2021 popyt na powierzchnie biurowe w Warszawie sięgnął 647 tys. m2 – to kilka procent więcej niż w roku 2020. Mimo rosnącego popytu, zauważalnie spada aktywność budowlana deweloperów, która przy utrzymującym się lub rosnącym popycie zaowocuje luką podażową prognozowaną na lata 2023-24. Dziś wiele firm szuka rozwiązań, które korespondują ze sprawdzonymi w ostatnich dwóch latach hybrydowymi systemami pracy. Pojawiła się duża grupa najemców dla których, w obliczu dotychczasowych doświadczeń kilkunastu miesięcy pandemii, determinantem wyboru przestrzeni biurowej jest swoboda i możliwość elastycznego reagowania na zmieniające się warunki pracy i prowadzenia biznesu.
Odpowiedzią na te oczekiwania są różnego rodzaju koncepty flexi, które łączą zalety wygodnych rozwiązań typowych dla coworkingów z potrzebą posiadania własnej, wydzielonej przestrzeni na elastycznych warunkach najmu. Takie rozwiązania mogą w szczegółach różnić się w zależności od operatora, ale wspólnym ich mianownikiem jest optymalizacja kosztów wynajęcia i zarządzania biurem, możliwość korzystania z gotowej, w pełni funkcjonalnej i wyposażonej powierzchni biurowej, bądź miejsca, które będzie można samodzielnie zaaranżować. Tę formę najmu często wybierają również te firmy, które oczekują na zakończenie prac modernizacyjnych swoich docelowych powierzchni biurowych. Oprócz dedykowanej przestrzeni, najemcy mają dostęp do części wspólnych – przestronnej kuchni, stref relaksu czy też garaży i miejsc parkingowych.

Należy jednak pamiętać, że najem elastyczny nie jest uniwersalnym rozwiązaniem dla każdej firmy. Decyzję o jego wyborze należy poprzedzić wnikliwą analizą kultury i organizacji pracy oraz autonomicznych potrzeb. Warto również zweryfikować oczekiwania pracowników.

Powroty do biur – frekwencja na Służewcu rośnie
Między innymi zmodernizowanej infrastrukturze drogowej na biznesowym Służewcu zawdzięczamy fakt, że dojeżdżający do pracy dziś już nie grzęzną w korkach w drodze do i z pracy. Tym bardziej, że w tutejszych obiektach biurowych ponownie robi się tłoczno. Inwestycje, których świadkami byliśmy w ostatnich latach, skutecznie rozładowały ruch samochodów i transportu miejskiego.
Powroty do biur wspierają również sami operatorzy. Szczególnie ci, którzy ostatnie miesiące poświęcili na realizację strategii rozwoju projektów typu mixed-use, w których dominująca funkcja biurowa uzupełniana jest funkcjami handlowymi i usługowymi. Takie realizacje bezpośrednio przekładają się na ułatwienie pracownikom firm organizacji życia codziennego, w tym czasu po pracy i umożliwiają zachowanie tzw. work-life balance.

Obecność żłobków, przedszkoli, klubów fitness, kawiarni, przychodni medycznych, gabinetów kosmetycznych oraz sklepów i salonów prasowych w biurowcach urozmaica dotychczas dość monofunkcyjny krajobraz biznesowego Służewca. To dobry i pożądany urbanistyczny trend, wpisujący się w koncepcję miast 15-minutowych, w których wszędzie jest na tyle blisko, by można było poruszać się wyłącznie pieszo lub rowerem. Część operatorów dostrzega również i w tym zakresie potrzeby najemców, lokalizując przy swoich biurowcach wypożyczalnie pojazdów współdzielonych – rowerów, elektrycznych hulajnóg, skuterów i samochodów na minuty. Znaczna oszczędność czasu przekłada się nie tylko na korzyści dla środowiska, ale i mniejszą frustrację warszawskich kierowców, którzy według danych TomTom Traffic tracą średnio aż 12 dni rocznie na dojazdu do pracy i domu. To ekwiwalent niemal dwutygodniowego urlopu.

Budowanie społeczności najemców
Wielofunkcyjność obiektów oraz elastyczne rozwiązania, dopasowane do hybrydowych modeli pracy, to jednak nie jedyne aspekty, którymi operatorzy zachęcają dziś do korzystania z ich oferty. Istotnym elementem strategii odpowiedzialnych właścicieli obiektów biurowych jest również proces budowania społeczności najemców. Tworzenie przyjaznych miejsc pracy i przestrzeni, które inspirują nas do budowania bliższych relacji, musi bowiem uwzględniać również dbałość o poczucie przynależności do wspólnoty. Wspólnoty miejsca, wartości, zainteresowań oraz poszukiwania równowagi w obszarze życia prywatnego i zawodowego. Niezwykle istotna jest oferta projektów kulturalnych i rozrywkowych oraz rozwijanie platformy zachęcającej najemców do udziału w przedsięwzięciach, które zbliżają ludzi, budują świadomość i rozwijają horyzonty. Dzięki takim inicjatywom operatorzy inspirują pracowników biur do nawiązywania relacji na zupełnie innych płaszczyznach, w atmosferze zabawy, wymiany pozytywnych emocji i tzw. dobrej energii.
Ciekawym przykładem tego typu działań są inicjatywy kulturalne realizowane w jedynym na Służewcu amfiteatrze przy biurowcu Adgar BIT. Organizowane tu w sezonie imprezy cieszą się coraz większym zainteresowaniem najemców i mieszkańców tej części Mokotowa. Funkcjonalność amfiteatru doceniają również same firmy, wykorzystując obiekt do organizacji nieszablonowych promocji, autorskich spotkań, koncertów, spektakli i konferencji.

Puls dzielnicy

Służewiec dziś tętni życiem, a puls dzielnicy nie jest wyznaczany już wyłącznie przez monokulturę biurową. Obok dużych korporacji, ceniących sobie tradycyjne formy najmu biur, coraz chętniej na wynajem powierzchni w tej części Warszawy decydują się nowoczesne startupy i liderzy innowacyjności, których kuszą kreatywne przestrzenie elastycznych coworkingów. Nie brakuje doskonale rozwiniętej infrastruktury handlowej, usługowej i komunikacyjnej. W bezpośrednim sąsiedztwie powstają skrupulatnie przemyślane, przyjazne i nowoczesne osiedla mieszkaniowe, zielone skwery i place zabaw dla dzieci.
To tygiel, w którym biznes miesza się z aktywnością okolicznych mieszkańców. Dzięki temu dzielnica dotąd nazywana Mordorem, staje się komfortowym i pełnym inspiracji miejscem do pracy i życia.

Monika Szelenberger

Head of Leasing & Asset Management, Adgar Poland
www.adgar.pl

Dodaj komentarz