Korpolife

Tajlandia nie taka, jak ją malują

Polacy niezwykle często za cel egzotycznych podróży obierają tajski raj. Bangkok stał się ulubionym miejscem turystów znad Wisły. Wokół niego narosło sporo mitów, a wokół Tajów – stereotypów. Naprzeciw im ze swoją książką wychodzi Aleksandra Tabor, która w Tajlandii spędziła kilka lat, pracując w jednej z międzynarodowych firm.

– Słuchając opowieści osób, które spędziły w Tajlandii urlop, wiem, że popularny obraz tego kraju ograniczający się do plaż, street foodu i prostytucji, jest krzywdzący – przyznaje Tabor.

Z perspektywy mieszkańca

Dlatego w swojej książce „Tajlandia. Notatki z życia i pracy” pragnie obalić kilka błędnych opinii.

Jej publikacja pokazuje Tajlandię z zupełnie innej strony – z perspektywy mieszkańca, a nie tylko podróżnika zatrzymującego się tam zaledwie na chwilę.

Tabor Tajlandię odwiedzała kilkukrotnie. Jednak w pewnym momencie związała się z nią na dłużej, podejmując pracę w międzynarodowej firmie w Bangkoku. Dzięki temu poznała ten kraj na nowo, dostrzegła to, czego nie widziała wcześniej.

Codzienne życie

Wielu turystów po wakacjach w Tajlandii chce tam wrócić i zostać na dłużej, pracować i po prostu żyć. Książka pokazuje, jak takie codzienne życie wygląda. Autorka opisuje w niej relacje z Tajami, przytacza anegdoty oraz zabawne opowieści o pomyłkach i gafach w zderzeniu kultur. To również historie poznanych ludzi, ich marzeń, celów i problemów.

Tajlandia jest pełna sprzeczności. Trzeba tam żyć i pracować, aby je dostrzec, żeby poznać warunki zatrudnienia i przetrwania, które dla turysty nigdy nie będą widoczne na pierwszy rzut oka.

Nietypowy niezbędnik

Książka Aleksandry Tabor, to cenny zbiór informacji przydatnych podczas podróży do tego nieprzeciętnego kraju. Ponadto autorka odpowiada w niej na nurtujące turystów i nie tylko pytania, takie jak m.in.:

  • jak pracuje się w Tajlandii?
  • czy Tajowie są leniwi i dlaczego młodo wyglądają?
  • dlaczego trudno się połapać, kto jest kim? (w kontekście imion)
  • dlaczego nie wypada odmówić, kiedy Taj chce podzielić się z nami jedzeniem?

„Tajlandia. Notatki z życia i pracy” to niezwykła podróż po świecie kultury, która nieustannie nas przyciąga i fascynuje.

– Tajlandia większości z nas kojarzy się z egzotyką, rajskimi krajobrazami i plażami. Autorka książki zabiera nas jednak w podróż inną niż ta, do której zachęcają przewodniki turystyczne. To szansa na poznanie kraju pełnego sprzeczności, którego prawdziwe oblicze często bardzo odbiega od utartych wyobrażeń – pisze Nina Czochara-Rychlak, dziennikarka ChilliZet.pl.

A Marek Tomalik, podróżnik i prowadzący audycję w RMF Classic, przyznaje: – Ola skupia zmysły na rzeczach praktycznych i obyczajowych. Mniej tu o atrakcjach, i dobrze. To czyni obserwację bardziej osobistą. Książka przypomniała mi dwukrotną podróż w Tajlandii, dwie dekady wstecz, w odstępie jednej. Różnice – w samym tylko Bangkoku – były wtedy dla mnie ogromne. A jednak zbliżenie poprzez „Notatki z życia i pracy”, daje poczucie silnej ciągłości tradycji tego wciąż kuszącego nas kraju…

Patronat nad tytułem objęły: Czwórka Polskie Radio, Radio Dla Ciebie, Travel Polska, StronaPodróży.pl, Katolickie Radio Zamość, Tygodnik Zamojski, Polskie Radio Lublin, „Głos Mordoru”, Mamo_Czytamy.

Dodaj komentarz