Miasto

Warszawa i Wrocław w czołówce rankingu Europejskie Miasta Przyszłości!

FDI European Cities and Region of the Future to niezwykle prestiżowy raport przygotowywany corocznie przez „The Financial Times”.

W raporcie uwzględniane są przede wszystkim warunki do inwestowania i rozwoju wielkich korporacji.
Stolica Polski znalazła się w pierwszej dziesiątce w niemal wszystkich kategoriach – jest szóstym europejskim „miastem przyszłości” w kategoriach „ogólnie” oraz „przyjazność biznesowi”. Natomiast w klasie „potencjał ekonomiczny” zajęła miejsce ósme.
Bezapelacyjnie pierwsze miejsce przypada natomiast Warszawie w konkurencji miast wschodnioeuropejskich – wyprzedza tu Moskwę, Pragę, Bukareszt i Budapeszt oraz Wrocław, który znalazł się na miejscu ósmym. Pierwszą dziesiątkę zamyka Kraków. W środku stawki ulokował się jeszcze Stryków, wokół którego ulokowana jest Łódzka Specjalna Strefa Ekonomiczna.

Wrocław, jako jedyne polskie miasto, ulokował się w pierwszej dziesiątce rankingu miast przyszłości średniej wielkości (mid-sized) – na dziewiątym miejscu ogólnie i szóstym pod względem potencjału ekonomicznego. Wysoką, piątą pozycję zajął w zestawieniu „business friendliness”, a czwartą w tabeli „FDI Strategy”, czyli strategii pozyskiwania zagranicznych inwestycji. W tej ostatniej kategorii Warszawa ulokowała się na 9. miejscu w grupie miast dużych. Miastem najczęściej wyróżnianym wśród „średniaków” jest szwajcarski Zurych.

Efektem sukcesów obu naszych miast jest wysoka pozycja Mazowsza (piąte miejsce) i Dolnego Śląska (ósme) w zestawieniu Europejskich Regionów Przysłości Europy Wschodniej. Zwycięzcą w tej kategorii jest rejon praski.

– Wysokie miejsce w rankingu FDI to jasny sygnał dla inwestorów, że warto ulokować swój biznes we Wrocławiu. To również bardzo dobry prognostyk na popandemiczną aktywizację inwestycji – mówi Magdalena Okulowska, prezes zarządu Agencji Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej. – Obecnie Wrocław jest przede wszystkim stolicą innowacji. To efekt wieloletniej strategii gospodarki opartej na wiedzy. Stolica Dolnego Śląska jest również na pierwszym miejscu w Polsce pod względem liczby startupów przypadających na liczbę mieszkańców.
– Raport FDI Inteligence przygotowany przez „The Financial Times” jest jednym z poważniejszych źródeł wiedzy dla inwestorów poszukujących miejsca dla ulokowania swojego przyszłego biznesu. Wrocław znalazł się w nim na 15. miejscu wśród tzw. „miast przyszłości” z całego świata, wyprzedzając m.in. Zurych, Seul czy Chicago. Cieszę się, że pomimo pandemii nasze miasto utrzymało renomę i jest zauważalne na świecie. To bardzo dobra wiadomość, dająca nadzieję na powstanie nowych dobrze płatnych miejsc pracy – mówi prezydent Wrocławia, Jacek Sutryk.
– Eksperci wysoko ocenili Wrocław pod względem przyjazności dla biznesu i efektywności kosztowej – zauważa Jakub Mazur, wiceprezydent Wrocławia. – Stolica Dolnego Śląska jest bardzo dobrym miejscem na ulokowanie swojego biznesu. To korzyści dla inwestorów, ale również dla samych pracowników. Nowe firmy wzbogacają lokalny rynek pracy i przyciągają do miasta nowych mieszkańców – dodaje.

Raport FDI European Cities and Region of the Future przygotowywany jest według zaawansowanej metodologii. Kilkadziesiąt wskaźników obejmuje bardzo szeroki zakres parametrów – od wysokości VAT i ceny prądu po koszt edukacji, liczbę studentów, obecność firm IT i strukturę demograficzną po wskaźniki dotyczące korupcji i ryzyka. Pod uwagę wzięto 503 lokalizacje – miasta, regiony i makroregiony.

Maciej Wełyczko

Dodaj komentarz