Miasto

Wielkie bieganie 26 września w Warszawie – przed nami Maraton i Półmaraton Warszawski

Zawodnicy Maratonu i Półmaratonu Warszawskiego wystartują jednego dnia w ostatnią niedzielę września! Na listach startowych obu biegów widnieją nazwiska już ponad 10 000 biegaczy. Wciąż można wziąć udział w tym wyjątkowym święcie biegania w sercu stolicy – na bieg na królewskim dystansie oraz półmaraton pozostały ostatnie wolne miejsca. Tego samego dnia odbędą się również biegi towarzyszące – Bridgestone Sztafeta Maratońska oraz New Balance Bieg na Piątkę. Zapisy na pierwszy z nich potrwają do 19 września, z kolei na bieg na 5 kilometrów pozostało dostępnych około 500 z łącznej puli 2000 miejsc. 26 września w Warszawie odbędą się także Mistrzostwa Świata Głuchych w Maratonie.

Wielkie bieganie w stolicy – maraton i półmaraton jednego dnia

Takiego święta biegania stolica jeszcze nie widziała! 26 września Warszawa przywita biegaczy z podwójną mocą, a w samym jej sercu znajdą się zawodnicy biegnący zarówno w 43. Maratonie Warszawskim jak i 15. Półmaratonie Warszawskim. W tym roku wyjątkowo uczestnicy tych dwóch biegów spotkają się tego samego dnia na wspólnej trasie. Maraton Warszawski to symbol niezłomności i sportowej tradycji, impreza z duszą, która na stałe wpisała się w historię stolicy. Bieg odbywa się nieprzerwanie od 1979 roku, są zawodnicy, którzy brali udział we wszystkich dotychczas rozegranych 42 edycjach, a samo wydarzenie przetrwało m.in. okres stanu wojennego. Obie imprezy to uznane marki międzynarodowe, rokrocznie na maraton i półmaraton przyjeżdża około 1000 obcokrajowców z najdalszych zakątków świata.

 

Połączenie tras maratonu i półmaratonu to z pewnością historyczne wydarzenie. Jednak tego dnia każdy uczestnik znajdzie odpowiedni dystans dla siebie, bez względu na staż i poziom umiejętności, wszyscy chętni mogą bowiem spróbować swoich sił również w biegach towarzyszących – sztafecie maratońskiej oraz biegu na 5 kilometrów. Na zawodników czekają szybkie, obfitujące w walory turystyczne trasy, wokół których liczymy na obecność kibiców. Przed nami prawdziwe święto biegania i wielkie emocje. Wspólnie zapiszemy kolejną piękną i wyjątkową kartę historii mówi Marek Tronina, prezes Fundacji „Maraton Warszawski”.

 

Zawodnicy biegnący na królewskim dystansie wyruszą z ulicy Konwiktorskiej na warszawskim Muranowie, następnie przeniosą się na praską stronę Wisły, by Mostem Świętokrzyskim, przez Park Agrykola wrócić na Śródmieście. Uczestnicy 15. Półmaratonu Warszawskiego wystartują z ul. Moliera, następnie biegacze dołączą do maratończyków na Krakowskim Przedmieściu i razem z nimi pobiegną w kierunku mety. Ta zlokalizowana będzie w tym roku na Wybrzeżu Gdańskim, na wysokości Multimedialnego Parku Fontann.

 

Mistrzostwa Świata Głuchych w Maratonie

Po raz pierwszy w historii Maraton Warszawski jest także areną rywalizacji o mistrzostwo świata. O złote medale w biegu maratońskim będą się zmagać zawodnicy i zawodniczki – członkowie Międzynarodowej Federacji Sportu Głuchych (IDSF). Lekkoatletyczne Mistrzostwa Świata Głuchych odbywają się w cyklu czteroletnim, po raz pierwszy impreza ta odbyła się w 2008 roku w tureckim Izmirze. Po kanadyjskim Toronto i Starej Zagorze w Bułgarii, gospodarzem mistrzostw 2020 została Polska. Z powodu pandemii imprezę przeniesiono na 2021 rok. Podczas rozegranych przed pięcioma laty zawodów w Bułgarii złote medale w maratonie zdobyli Japończyk Toshiyuki Yoshida i Niemka Nele Alder-Baerens, do której należy także rekord świata wynoszący 2.46.07. Rekordzistą świata wśród panów jest Kenijczyk Daniel Kiptum, który w 2011 roku pokonał królewski dystans w czasie 2.11.31. Polskę reprezentowało będzie sześcioro zawodników: aktualny brązowy medalista mistrzostw Europy Tomasz Gawroński, Tomasz Pick, Rafał Nowak oraz Małgorzata Mejka, Agata Kosztowny i Monika Nowak.

 

Pomaganie przez bieganie

Maraton Warszawski to także wielkie wydarzenie społeczne. Imprezie towarzyszy największa akcja charytatywna #BiegamDobrze w ramach której od 2015 roku zebrano już ponad 5mln złotych na cele charytatywne. W ramach zapisów zawodnicy mogą wybrać jedną z dziesięciu organizacji dobroczynnych i założyć swoją wirtualną zbiórkę, zachęcając bliskich i znajomych do wpłat na szczytny cel. Nie inaczej jest również w tym roku. Biegacze zebrali wspólnie już blisko 700tys. złotych, a zbiórki wciąż trwają.

 

Najważniejsze informacje dotyczące 43. Maratonu oraz 15. Półmaratonu Warszawskiego oraz biegów towarzyszących, a także akcji #BiegamDobrze znajdują się na stronach: www.maratonwarszawski.com oraz www.polmaratonwarszawski.com.

Dodaj komentarz