Korpolife

Z szefem na miecze?

A gdyby tak konflikt z menagerem albo koleżeństwem z pracy można było rozwiązać, zamiast w zaciszu salki konferencyjnej, spotkaniem na ubitej ziemi, z mieczem, szablą, lub szpadą w dłoni? Gdyby po godzinach spędzonych za biurkiem można było przedzierzgnąć się w średniowiecznego rycerza lub mistrzowsko władającego rapierem muszkietera?

Nie mówimy tu o krwawej zemście, o grupach rekonstrukcyjnych ani o terenowych grach RPG, ale samej esencji zagadnienia: władaniu bronią białą, szermierce.

Chcesz zadbać o sprawne ciało, lecz perspektywa biegania na bieżni w stronę okna jawi ci się śmiertelnie nudna? Czujesz dreszcz ekscytacji oglądając pojedynki w ulubionych serialach? Pragniesz poczuć w dłoniach ciężar broni? Zapomnij o siłowni i klubie fitness, poszukaj klubu szermierczego i ucz się walczyć! Fechtunek jest złożoną, kompleksową dyscypliną, która oprócz ciała angażuje mózg. Trzeba podejmować błyskawiczne decyzje, reagować na działania przeciwnika, wciągać go w zasadzki fint. Niech wygra lepszy! Lub lepsza, bo szermierkę uprawiają z powodzeniem również panie.
Chcesz spróbować? Oto szybki przegląd możliwości.

Szermierka sportowa
To sport elegancki i w naszym kraju dosyć elitarny. Zawodnicy, ubrani w białe stroje i maski ze stalową kratą, walczą na specjalnych metalizowanych planszach.
Szermierka jest obecna na igrzyskach nieprzerwanie od pierwszej nowożytnej olimpiady. Wywodzi się wprost z osiemnastowiecznej praktyki pojedynkowej. Polska ma zresztą piękne tradycje i osiągniecia w sportach szermierczych, by wspomnieć takie postaci jak Ryszard Parulski, Wojciech Zabłocki, Jerzy Pawłowski czy Sylwia Gruchała.
Przez lata był to w Polsce sport zorientowany głownie na wyczyn, zamknięty na rekreację. Obecnie coraz więcej klubów otwiera się na zajęcia dla dorosłych amatorów, regularnie odbywają się też turnieje dla zawodników bez licencji związku sportowego, a sprzęt można kupić nawet w jednej ze sportowych sieciówek.
Do wyboru mamy tu trzy dyscypliny: floret, szabla i szpada, z których ta ostatnia jest najpopularniejsza ze względu na najprostsze zasady – polem trafienia jest całe ciało przeciwnika, a punkt zdobywa ten z walczących, który pierwszy zada trafienie. W przypadku trafienia obopólnego punkty przyznawane są obu zawodnikom.
We florecie i szabli obowiązują dodatkowe zasady dotyczące pierwszeństwa natarcia, a pole trafienia jest ograniczone. Szermierka to sport niezwykle popularny we Francji i Włoszech, Rosji, czy na Węgrzech, a ostatnimi laty podbija też Stany Zjednoczone i Azję.

DESW
(skrót od Dawne Europejskie Sztuki Walki), to – jak nazwa wskazuje – ruch zorientowany na rekonstrukcję technik walki dawnej Europy: od miecza, przez kord, rapier i szablę, po szpadę. Część środowiska DESW zajmuje się precyzyjnie żywą archeologią – odtwarzaniem sposobów toczenia pojedynków w oparciu o szermiercze traktaty z epoki i inne źródła historyczne. Większość traktuje jednak szermierkę po prostu jak sport walki.
Najpopularniejszą dyscypliną jest miecz długi (powszechnie i błędnie nazywany półtoraręcznym), ale w polskiej lidze i na turniejach w całej Europie można walczyć również rapierem i sztyletem, szablą oraz kordem z puklerzem. Do uprawiania tej dyscypliny potrzebny jest komplet ochraniaczy i broń spełniająca wymogi bezpieczeństwa. Szczęśliwie, dzięki rosnącej popularności DESW, na rynku jest dostępna bogata oferta tego wyposażenia, w tym bardzo dobrych rodzimych producentów. Natomiast odzież ochronna do szermierki historycznej znalazła się również w ofercie firm specjalizujących się w produkcji sprzętu do szermierki sportowej.
Od paru lat w Polsce działa liga DESW i z roku na rok przybywa szkół szermierczych oraz turniejów dających możliwość rywalizacji.

Buhurt
Jeśli szermierka pojedynkowa to za mało i marzy ci się udział w bitwach oraz solidna rozróba, to buhurt jest właśnie dla ciebie. Ale pamiętaj, że to rozrywka dla prawdziwych zabijaków, którym nie straszne kontuzje!
W rozgrywkach buhurtowych walczą drużyny, a zawodnicy noszą prawdziwe zbroje i używają broni tak zbliżonej do historycznych oryginałów, jak tylko pozwalają na to zasady bezpieczeństwa i zdrowy rozsądek. Walczy się do momentu, w którym obaleni zostaną wszyscy zawodnicy drużyny przeciwnej. Buhurt to sport na styku odtwórstwa historycznego i DESW, walki są brutalne, krew bywa prawdziwa. Niemniej dyscyplina ma liczne rzesze sympatyków, a zawody sportowych walk rycerskich niewątpliwie są efektowne.

Możesz zacząć teraz
Jeśli pociąga cię szczęk stali, nie czekaj – w bogatej ofercie zajęć szermierczych na znajdziesz cos dla siebie, trzeba tylko chwili na wybór klubu, w którym mógłbyś trenować.
By zacząć przygodę z szermierką nie trzeba być niesamowicie sprawnym ani wysportowanym. Na sali szermierczej można spotkać prawników, lekarzy, pracowników korporacji, studentów i osoby w średnim wieku. A może też własnego, nielubianego szefa? To oczywiście żart – kiedy dzieli was tylko długość ostrzy, nie ma znaczenia kto jest kim, liczy się jedynie wspólna pasja i zastrzyk adrenaliny towarzyszący walce.

Szymon Łojak

Dodaj komentarz