Korpolife

Zanim uciekniesz do własnego biznesu

Jeśli czasem tęsknie patrzysz za okno i marzysz o tym, by założyć własny biznes, przeczytaj uważnie. Możesz się zdziwić.

Ucieczka z korpo
Rzucić to wszystko, cały ten kierat, bezsens spotkań, kalejdoskop ambicji i nastrojów, ciągłe zmiany! Po prostu robić coś swojego, planować własny czas, angażować sięw ciekawe projekty, realizować marzenia, dobrze zarabiać i mieć satysfakcję z pracy. Ile razy już twoje myśli podążały w stronę własnego biznesu?
Niestety w ślad za pomysłem przychodzą obawy: Czy sobie poradzę? Z czego się utrzymam? Skąd wziąć pomysł na biznes?

Przedsiębiorcza postawa
Tymczasem przedsiębiorczość to pewna postawa, którą często dostrzegamy w codziennym życiu, kiedy podziwiamy kogoś… zaradnego. Taka osoba charakteryzuje się tym, że jest aktywna i działa z własnej inicjatywy. Gdyby okazało się, że nie ma odpowiedniej wiedzy czy umiejętności, uczy się lub sięga po wsparcie kogoś, kto ma te kompetencje. Interesuje się także tym, co się dzieje wokół niej, jest ciekawa świata i ludzi. Dzięki temu ma szansę dostrzeżenia potrzeb i okazji. Szuka rozwiązań; błędy traktuje jak cenne lekcje. Nie gubi z oczu swojego celu, a to motywuje ją do podejmowania kolejnych prób, które zbliżają do realizacji zamierzeń.
Jeśli teraz zbladłeś i myślisz sobie „To na pewno nie ja”, daj sobie czas na ochłonięcie. Jeśli masz wypieki i myślisz „O rany! To o mnie!” zrób to samo.

Poligon przedsiębiorczości
Przede wszystkim: kompetencje przedsiębiorcze można wypracować, a korporacja jest świetnym poligonem, na którym można je przetrenować. Jeśli jesteś specjalistą w swojej branży, menedżerem, jeśli masz pasje, latami gromadzone różnorodne doświadczenia, to masz zadatek przedsiębiorczości. Wystarczy ją rozwinąć i przetestować. W korporacji zgromadzisz i sprawdzisz w boju wszystko, co będzie ci potrzebne w twojej biznesowej drodze.
Z drugiej strony: osoba przedsiębiorcza nie musi prowadzić własnej firmy, by czuć się spełniona. Jeśli więc latami tkwisz w rozdarciu między dającą bezpieczne utrzymanie korporacją a fascynującym światem biznesu, najpierw dobrze przyjrzyj się sobie. Uważnie przypatrz się swojej motywacji do zmiany i swoim potrzebom. Patrz i do własnego wnętrza, i na otoczenie.
Można realizować się przedsiębiorczo na wiele różnych sposobów: w korporacji, w działalności społecznej, na innym stanowisku lub w innej firmie…

Motywacja do zmiany
Sprawdź ją. Może w stronę biznesu popycha cię fakt, że nie jest ci wygodnie w obecnej sytuacji. Może na przykład masz za dużo obowiązków? Poszukaj sposobu na ich podzielenie, przekazanie, usprawnienie pracy i nie czekaj na szefa czy przyszłoroczny budżet. Wykaż inicjatywę. Może męczy cię to, że nie wykorzystujesz swoich możliwości. Zastanów się, co musi się stać, byś mógł rozwinąć skrzydła. Awans? Pomyśl, jakie kroki trzeba wykonać, by go osiągnąć.
Może być też tak, że zmęczyło cię środowisko, w którym pracujesz. Wtedy zmieniasz dział lub firmę. A jeśli w nowym miejscu czujesz to samo? Czasem wystarczy poukładać relacje na nowo, okazać komuś większe zainteresowanie, pomóc, coś podpowiedzieć lub polecić. Można też zaangażować się w projekt społeczny, poznać innych ludzi.

Potrzeby i ambicje
Twoje potrzeby mogą być rozmaite. Trudno tu wymienić wszystkie możliwości. Zastanów się więc, czego chcesz dla siebie od pracy, od otoczenia, w życiu. Pomyśl, jakie masz cele, ambicje, potrzeby. Zacznij od siebie. Sprawdź, jak jest w twoim otoczeniu i zastanów się, gdzie znajdziesz to, czego szukasz. To jest pierwsze wyzwanie, pierwszy krok w stronę niezależności. Nie zrobi go za ciebie, szef, kolega, partner. Możesz to zrobić tylko ty.

Przygotowanie
Jeśli dojdziesz do wniosku, że w grę wchodzi wyłącznie praca dla siebie, na własnych warunkach – przygotuj się. Nie porzucaj korpo bez przygotowania. Najpierw sprawdź swój pomysł. Czy są chętni na twoją ofertę i czy odpowiednio zapłacą? Jeśli pomysł będzie dobry, zgromadź wszystko, co jest potrzebne do jego realizacji. Nie chodzi tylko o pieniądze na start. To są też: wiedza, umiejętności, przyjaciele, mentorzy, dostawcy.
Może okazać się również, że masz czegoś za dużo, np. zobowiązań, rozterek, pomysłów. Pozbądź się wszystkiego, co będzie ci przeszkadzać. Następnie ułóż plan. Zastanów się, co będzie wyznaczać kolejne etapy i jak będziesz mierzyć swoje postępy. A potem wyznacz ten dzień. Powodzenia!

W następnych odcinkach dowiesz się jak przygotować start z własnym biznesem, by uniknąć błędów początkujących przedsiębiorców.

Monika Sowińska
www.coachprzedsiebiorczych.pl

Można realizować się przedsiębiorczo na wiele różnych sposobów: w korporacji, w działalności społecznej, na innym stanowisku lub w innej firmie...

Dodaj komentarz