Warszawa

Zawartość

Wkrótce 21 marca i kalendarzowa wiosna! Z tą perspektywą i umiarkowanym optymizmem, który mimo wszystko nas nie opuszcza, anonsujemy najnowsze wydanie „Głosu Mordoru” które już od wczesnego poranka urozmaica Wam dzień.

Jako się rzekło: zima-nie zima się kończy, dni coraz dłuższe i liczymy, że mimo wszystko będzie dobrze. Celowo nie wymieniamy tu słowa, które stało się nośnym hasłem i rządzi się coraz bardziej stanowczo we wszystkich mediach. Nie wpisujemy się w działania, które pod pretekstem informowania, zalewają nas coraz groźniej brzmiącymi newsami i prowokują nerwowe zachowania. Owszem, znajdziecie i u nas kilka słów na ten „trendy” temat, ale ugryźliśmy go z nieco innej strony. Jak zawsze zalecamy optymizm, spokój i… mycie rąk. Zawsze.

Niezależnie od różnorakich zagrożeń, nie zanosi się na krach sytemu korporacji – a przynajmniej nam o tym nic nie wiadomo. Dlatego zachęcamy do lektury – bo drobne przyjemności sprawiają, że dzień staje się lepszy.

W numerze między innymi:

A także: wspomniane kilka słów o tym, że wszyscy pogromcy powinni myć ręce, oraz stałe cykle: „Pełna kulturka”, „Ja kobieta & kariera”, „Praca marzeń” i korporodzice. A na deser jak zawsze komiks z Mistrzem Karoshim w roli głównej.

Zapraszamy do lektury.

Miło nam również zaprosić w imieniu Bike Expo na Narodowy Test Rowerowy!

Wrocław

Zawartość

Wrocław nie bez powodu uchodzi za polską stolicę start-up’ów i innowacji. W samym sercu wrocławskiego „Mordoru” założona przez naukowca-konstruktora dwuosobowa firma infraSpectra rozwija unikalną, autorską technologię zdalnego, niezwykle precyzyjnego systemu wykrywania osób gorączkujących. W czasach pandemii koronawirusa – rzecz trudna do przecenienia.

Do walki z koronawirusem stanęła także wrocławska firma SensDx, która wcześniej opracowała i wdrożyła do produkcji szybkie testy do wykrywania wirusa grypy. SensDx prowadzi prace nad ultraszybkim testem diagnostycznym wykrywającym SARS-CoV-2 wspólnie z zespołem prof Krzysztofa Pyrcia z Małopolskiego Centrum Biotechnologii Uniwersytetu Jagiellońskiego. Są już efekty. Po czterech tygodniach zakończono dobór białek, które posłużą̨ do identyfikacji patogenu.

W biurze i w domowym zaciszu polecamy również lekturę dwóch ciekawych wywiadów – o tym, jak zrozumieć i pokochać konie i ich wyścigi opowiada z pasją Jerzy Sawka, dyrektor Wrocławskiego Toru Wyścigów Konnych Partynice, „zaklinacz koni” i barwna postać Wrocławia. O 41. Przeglądzie Piosenki Aktorskiej (który na pewno się odbędzie – wcześniej lub później) opowiada Cezary Studniak, dyrektor artystyczny Przeglądu.

A że dom to podstawa… o tym, jak urządzić własne „M”, które może na siebie zarobić (zwłaszcza we Wrocławiu) pisze Marcin Wolniak – w house hackingu diabeł tkwi w szczegółach.

Dariusz Litera, Maciej Wełyczko
redaktorzy edycji wrocławskiej „Głosu Mordoru”

maciej.welyczko@glosmordoru.pl

Bądź na bieżąco