Korpolife

10 pytań najczęściej zadawanych w czasie rozmów kwalifikacyjnych

Rozmowa kwalifikacyjna bywa stresująca. To właśnie podczas pierwszego spotkania mamy szansę wywrzeć na przyszłym pracodawcy dobre wrażenie i przekonać go do zatrudnienia. Pula pytań, które mogą paść w tym czasie, jest właściwie nieograniczona. Wiele zależy oczywiście od branży do której aplikujemy. Jednak istnieją takie pytania, które powtarzają się niemal zawsze.

Jak brzmią oraz w jaki sposób się do nich przygotować? Poniżej przedstawiam ci 10 pytań zadawanych najczęściej podczas rozmowy kwalifikacyjnej oraz propozycje odpowiedzi.

 1. Proszę nam opowiedzieć coś o sobie.
  Odpowiadając na to pytanie możesz streścić w kilku zdaniach przebieg swojej kariery zawodowej. Opisz swoje osiągnięcia, powiedz co cię wyróżnia, jakie masz umiejętności oraz jaka jest twoja przewaga nad innymi kandydatami. Zaprezentuj korzyści, jakie może czerpać firma ze współpracy z tobą.
 2. Dlaczego chcesz u nas pracować?
  Pytanie to ma na celu sprawdzić czy zadałaś(-łeś) sobie trud, aby sprawdzić informacje o firmie, czy wiesz gdzie aplikujesz i o jaką pracę się starasz. Przed rozmową warto chociażby odwiedzić stronę internetową firmy, zobaczyć czym dokładnie się zajmuje, co wyróżnia ją na rynku, jaką ma misję/wizję, jakimi wartościami się kieruje, ilu zatrudnia pracowników oraz jakich ma konkurentów.
  Warto zastanowić się nad swoimi cechami, które są spójne z wizją firmy oraz obowiązkami na danym stanowisku pracy i do tego nawiązać.
 3. Dlaczego chcesz zmienić pracę?
  Nigdy nie mów źle o swoim poprzednim pracodawcy. Opowiedz co podobało ci się w pracy na poprzednim stanowisku, czego się nauczyłaś/eś, jakie kompetencje zdobyłaś(-łeś). Możesz dodać, że w poprzedniej pracy np. brakowało możliwości do wykorzystania twojego doświadczenia i umiejętności w określonym obszarze lub że chcesz zmienić środowisko pracy i np. pracować w mniejszej, „rodzinnej” firmie.
 4. Dlaczego powinniśmy zatrudnić właśnie Panią/Pana?
  Przedstaw swoje mocne strony, zaprezentuj doświadczenie w danej branży.
  Pokaż, że wpisujesz się w kulturę organizacyjną firmy, odnieś się do swoich kompetencji miękkich oraz zaprezentuj siebie jako eksperta w danej dziedzinie.
 5. Gdzie widzi się Pani/Pan za pięć lat?
  To pytanie pozwala sprawdzić, czy cele twoje i firmy są zgodne i spójne, jaką masz motywację do pracy oraz czy świadomie podchodzisz do zarządzania swoją karierą.
  W czasie rozmowy opowiedz o ścieżce kariery, którą chciałabyś (chciałbyś) realizować w danej firmie. Jednocześnie zachowaj elastyczność i otwartość na zaproponowane inne możliwości rozwoju. Odpowiadając na to pytanie koniecznie powiąż swoje plany zawodowe z korzyściami dla firmy.
 6. Proszę opowiedzieć o swoich słabych stronach.
  Wybierz takie słabości, które są drobnostkami lub nie mają wpływu na przyszłe obowiązki, np. jeśli pracodawca nie ma wymagań względem posiadania prawa jazdy, możesz powiedzieć, że jesteś nienajlepszym kierowcą. Opowiadając o własnych słabościach warto również zaznaczyć chęć rozwoju i pracy nad nimi.
 7. Proszę opowiedzieć o mocnych stronach.
  Rozmyślanie na temat mocnych stron polecam zacząć od przeanalizowania treści ogłoszenia o pracę. To w ogłoszeniu często pracodawca przedstawia oczekiwania dotyczące kandydata na dane stanowisko.
  Mocne strony można podzielić na kilka kategorii, np. doświadczenie zawodowe, umiejętności i wiedza. W obrębie tych kategorii warto wskazać kilka swoich mocnych stron, które będą nawiązywały do oczekiwań pracodawcy i poprzeć je przykładami.
 8. Proszę opowiedzieć o swoich największych osiągnięciach zawodowych.
  Odpowiedź powinna obracać się wokół osiągnięć, które można powiązać ze stanowiskiem, na które aplikujesz. Możesz opowiedzieć np. o zrealizowanych projektach, wprowadzonych przez ciebie pomysłach czy innowacjach.
 9. Jakie są Pani/Pana oczekiwania finansowe?
  Pytanie o oczekiwania finansowe to coraz częstsza praktyka wśród pracodawców. Warto przygotować się do niego, biorąc pod uwagę kilka czynników, tj.:
  wykształcenie, doświadczenie zawodowe, posiadane kwalifikacje i uprawnienia: zastanów się, co możesz zaoferować przyszłemu pracodawcy, jaką posiadasz wiedzę i doświadczenie, jakie korzyści pracodawca będzie miał z zatrudnienia ciebie;
  zakres obowiązków/renoma i wielkość firmy: warto sprawdzić, ile zarabia się na podobnych stanowiskach gdzie indziej.
 10. Czy ma Pani/Pan jakieś pytania?
  Warto skorzystać z okazji, aby wyrazić swoje zainteresowanie firmą i zadać dwa-trzy pytania związane z przyszłością w firmie. Możesz zapytać o dalsze etapy procesu rekrutacji, zapytać o ścieżkę rozwoju, szkolenia czy o kulturę organizacyjną firmy.

Możesz jeszcze usłyszeć pytania o to:
– czy masz jakieś autorytety?
– co cię motywuje do pracy?
– czym się interesujesz?
– co lubisz robić?
– co lubiłeś najbardziej w swojej poprzedniej pracy?
– która praca była dla ciebie najbardziej satysfakcjonująca?
– jaki był twój zakres obowiązków na ostatnim stanowisku?
– co wiesz o naszej branży?
– czy jesteś gotowy się przeprowadzić?
– co zrobisz, jeśli twój przełożony poprosi cię o zrobienie czegoś, z czym się nie zgadzasz
– dlaczego zdecydowałeś się odpowiedzieć na tę ofertę pracy?

Zacznij od analizy ogłoszenia
Reasumując: przygotowania do rozmowy kwalifikacyjnej warto rozpocząć od analizy ogłoszenia o pracę – prześledź wymagania i zakres obowiązków. Zastanów się, jakie masz umiejętności, doświadczenie, osiągnięcia zawodowe i sukcesy.
Warto również poszukać informacji na temat firmy, do której aplikujesz. Sprawdź, czym się zajmuje, jaką ma wizję i misję oraz jakimi wartościami się kieruje.
Zapoznaj się z najczęściej zadawanymi pytaniami. Zastanów się nad swoimi mocnymi i słabymi stronami oraz powodami, z jakich aplikujesz na stanowisko pracy właśnie w tej firmie. Pomyśl co jeszcze warto byłoby wiedzieć o przyszłym pracodawcy oraz o co możesz zapytać podczas rozmowy kwalifikacyjnej.
Ponadto podczas przygotowań rekomenduję skorzystać ze wsparcia profesjonalnego doradcy zawodowego, który przeprowadzi symulację rozmowy kwalifikacyjnej oraz wskaże na co zwrócić uwagę w jej trakcie.

Dorota Kobierska

www.personaleffect.pl

Dodaj komentarz