Miasto

Jedziesz na wakacje? Koniecznie zrób to przed wyjazdem

Bezpieczeństwo danych w okresie wakacyjnym jest równie ważne jak bezpieczeństwo fizyczne. W dobie cyfrowej technologii, a także powszechnego korzystania z urządzeń mobilnych, zachowanie ostrożności mającej na celu ochronę naszych danych osobowych i prywatności staje się nieodzowne. O tym na co zwrócić szczególną uwagę, aby z jednej strony nasze dane były bezpieczne, a z drugiej, cieszyć się wypoczynkiem a nie zamartwić utratą cennych informacji mówi dr Tomasz Wróblewski, ekspert, wykładowca i menedżer kierunku bezpieczeństwo wewnętrzne na Uczelni WSB Merito w Warszawie (wcześniej Wyższa Szkoła Bankowa).

Aktualizacja oprogramowania – przed wyjazdem warto zadbać o aktualizację oprogramowania wszystkich urządzeń elektronicznych, takich jak smartfony, tablety i laptopy. Wielu producentów udostępnia regularne aktualizacje, które zawierają poprawki bezpieczeństwa. Dzięki aktualnemu oprogramowaniu minimalizowane jest ryzyko wystąpienia podatności, które mogłyby być wykorzystane przez potencjalnych hakerów.

Hasła i autoryzacja dwuskładnikowa, to kolejna niezwykle ważna kwestia. Warto upewnić się, że używane przez nas hasła do logowania w kontach on-line są silne i niepowtarzalne. Unikać należy łatwych do odgadnięcia kombinacji, jak również regularnie dokonywać zmiany haseł. Jeśli to możliwe, dobrą praktyką jest włączanie autoryzacji dwuskładnikowej, która dodatkowo zabezpiecza konta poprzez wymaganie drugiego czynnika uwierzytelniającego, na przykład kodu wysłanego na telefon.

Warto także zwrócić uwagę na publiczne sieci Wi-Fi. Gdy tylko to możliwe, unikać łączenia się z nimi. Korzystanie z niezabezpieczonych publicznych sieci Wi-Fi, takich jak w kawiarniach czy hotelach, może narażać dane na niebezpieczeństwo. Hakerzy mogą przechwytywać transmisje danych i uzyskiwać dostęp do poufnych informacji. W razie konieczności korzystania z dostępu do Internetu w pierwszej kolejności wybierajmy własny mobilny hotspot lub VPN (sieć wirtualna prywatna), która zapewnia szyfrowanie i dodatkowe zabezpieczenia.

Bezpieczne pieniądze i dane osobowe

Ostrożność podczas korzystania z bankowości online – to coś, o czym nie można zapominać. Jeśli zamierzamy korzystać z bankowości online podczas wakacji, upewnijmy się, że połączenie jest bezpieczne i nie podatne na ataki.

Sprawdzić w tym przypadku należy, czy adres strony zaczyna się od „https” (zamiast „http”) oraz czy widoczny jest symbol kłódki na pasku adresu. Chociaż warto też podkreślić, że cyberprzestępcy potrafią coraz częściej tworzyć adresy, w których symbol zielonej kłódki jest również fałszywy i nie gwarantuje bezpieczeństwa. Unikać jednak należy logowania się na konto bankowe lub dokonywania transakcji za pośrednictwem publicznych sieci Wi-Fi.

Uwaga na phishing. Phishing to technika wykorzystywana przez cyberprzestępców w celu zdobycia poufnych informacji, takich jak hasła czy dane kart kredytowych. Trzeba być wyczulonym na podejrzane e-maile, wiadomości tekstowe i strony internetowe, które mogą udawać znane instytucje finansowe lub organizacje.

Bezpieczeństwo urządzenia to absolutne minimum, które każdy z nas powinien wykonać. Koniecznie trzeba upewnić się, że nasze urządzenia są zabezpieczone hasłem lub kodem PIN. Jeśli smartfon lub tablet zostanie zgubiony lub skradziony, nie będzie łatwo uzyskać dostępu do danych w nim znajdujących się. Warto również włączyć funkcję zdalnego blokowania lub kasowania danych w przypadku kradzieży.

Podsumowując, bezpieczeństwo danych w okresie wakacyjnym (choć nie tylko w tym okresie, bo o bezpieczeństwo danych trzeba dbać cały rok) wymaga świadomości i proaktywnego działania. Przestrzeganie podstawowych zasad ochrony danych oraz ostrożność w korzystaniu z urządzeń elektronicznych i sieci internetowej pomoże cieszyć się bezpiecznymi i spokojnymi wakacjami.

Tomasz Wróblewski

Tomasz Wróblewski – doktor nauk o obronności w specjalności zarządzanie instytucjami publicznymi, absolwent Akademii Obrony Narodowej. Ekspert, wykładowca i menedżer kierunku bezpieczeństwo wewnętrzne na Uczelni WSB Merito w Warszawie (wcześniej Wyższa Szkoła Bankowa).

Comments (1)

  1. Warto jeszcze zrobić sobie zdjęcie paszportu, dowodu osobistego i zachować zaszyfrowane na chmurze lub bezpiecznym pendrivie. Dodatkowo dobrze też zrobić zdjęcie walizek, bo mogą być użyte do rozpoznania zguby w razie gdyby linie lotnicze zapodziały nasz bagaż.

Dodaj komentarz