Korpolife

Przebranżowienie: jak zmniejszyć lęk przed zmianą?

Przebranżowienie, czyli zmiana zawodu, może wywoływać wiele różnych emocji, w tym lęk, niepewność i niepokój. Jednak istnieją sposoby na zmniejszenie tych emocji i zwiększenie pewności siebie w tym procesie. Oto kilka sugestii.

Zanim dokonasz zmiany, warto dokładnie przeanalizować swoje opcje. Przemyśl, jakie umiejętności i talenty posiadasz, co cię motywuje i jakie branże lub zawody mogą cię zainteresować. Poszukaj informacji na temat wymagań, które są potrzebne w tych dziedzinach i zastanów się, czy masz wystarczające umiejętności, by móc zmienić branżę.

Im więcej wiesz na temat nowej dziedziny, tym mniej przerażająca ona będzie. Przeczytaj o nowych trendach, słuchaj podcastów lub obejrzyj wideo związane z nową branżą. Możesz również rozważyć udział w kursach lub szkoleniach, które pomogą ci poznać nowe umiejętności.

Lęk przed zmianą

Podjęcie nowej pracy wiąże się z ogromną zmianą w życiu. Badania pokazują, że jest to jedna ze zmian, której obawiamy się najbardziej i która wywołuje w nas największy opór. To wyjaśnia, dlaczego tak wielu ludzi tkwi na znienawidzonych stanowiskach, mimo że obiektywnie mogliby być w zupełnie innym miejscu.

Punktem wyjścia dla wprowadzenia zmian jest uświadomienie sobie, że twoje emocje są jak najbardziej na miejscu i nie ma nic złego w tym, że boisz się zmiany. To zupełnie naturalny stan będący wypadkową wielu różnych emocji, które rodzą się w twojej głowie w obliczu porzucenia status quo. Zmiana pracy wiąże się z jednej strony z niepokojem, lękiem, niepewnością, z drugiej zaś z ekscytacją, zaciekawieniem i radością. Nic więc dziwnego, że trudno jest podjąć decyzję, gdy targają tobą tak sprzeczne emocje. Akceptacja takiego stanu rzeczy jest absolutnie konieczna, by móc pójść dalej.

Jak zbudować w sobie siłę i odwagę do dokonywania zmian?

Zacznij od dobrego poznania samego siebie. Zastanów się, jakie są twoje mocne strony, co daje ci przewagę nad innymi w kontekście wykonywania wymarzonego zawodu, co pomagało ci w dotychczasowej pracy i dlaczego właśnie ten nowy zawód chciałbyś (chciałabyś) wykonywać. Przypomnij sobie też swoje słabsze strony i zastanów się, czym je możesz nadrobić, skąd możesz zdobyć zasób, którego w tym momencie ci brakuje, lub czym możesz go zastąpić. Jeśli masz trudność z dostrzeżeniem własnych zalet, spytaj o nie swoich dotychczasowych współpracowników, przyjaciół, rodzinę. Prawdopodobnie zdziwisz się, jak wiele masz cennych zasobów.

Dodatkowym zewnętrznym zasobem może być mentor, czyli osoba, która pomoże ci w przystosowaniu się do nowej branży, wesprze cię w procesie zwiększania pewności siebie i redukcji lęku. Poszukaj mentora wśród osób, które pracują w twojej wybranej dziedzinie i poproś o radę lub wsparcie.

Jak przekuć niepewność związaną ze zmianami w pozytywną energię?

Zmiana zawodu zawsze wiąże się z pewnymi kosztami, wynikającymi w dużej mierze z ryzyka, które musisz zaakceptować. Z drugiej strony coś pcha cię w kierunku tej zmiany. To nagroda, która na ciebie czeka – wymarzona praca, lepsze zarobki, poczucie samorealizacji lub coś zupełnie innego.

Przypomnij sobie co sprawia, że bierzesz pod uwagę wprowadzenie zmiany i przyjrzyj się temu, co cię przed tą zmianą hamuje. Rozważ swoje koszty, konsekwencje czarnych scenariuszy oraz to, jaka nagroda może na ciebie czekać i poszukaj takiego punktu, gdzie nagrody ważą więcej niż podejmowane ryzyko. Samo jego znalezienie będzie motywujące i da siłę do walki o marzenia.

Zdefiniuj kroki, jakie musisz podjąć, aby osiągnąć sukces w nowej branży. Ustal terminy i cele, które chcesz osiągnąć w ciągu określonego czasu.

Nowe kompetencje wymagają wysiłku

Zdobywanie nowych kompetencji, np. cyfrowych, wymaga czasu i wysiłku. Ważne jest, aby nie zniechęcać się w trudniejszych momentach i dążyć do swojego celu. Jak zacząć?

W internecie jest wiele kursów, poradników i materiałów edukacyjnych na temat różnych narzędzi i technologii, zarówno darmowych, jak i płatnych. Możesz znaleźć kursy dotyczące programowania, projektowania graficznego, marketingu cyfrowego i innych dziedzin. Wiele z nich oferuje certyfikaty, które możesz dodać do swojego CV.

Pamiętaj, że im więcej wiesz na temat nowej dziedziny, tym mniej przerażająca ona będzie. Możesz czytać o nowych trendach, słuchać podcastów lub oglądać wideo związane z nową branżą. Innym sposobem są rozmowy z ludźmi, którzy już w niej pracują.

Kluczowe strategie pracodawców

Jeśli chodzi o reskilling, czyli proces przekwalifikowania pracowników w obliczu zmian technologicznych i cyfrowych, pracodawca powinien skorzystać z trzech kluczowych strategii:

  1. Komunikacja i przejrzystość;
    2. Wsparcie ze strony kierownictwa i kolegów;
    3. Dostarczanie elastycznych i spersonalizowanych ścieżek nauki.

Ważne jest, aby pracownicy mieli jasne informacje na temat celów, korzyści i planów związanych z reskillingiem oraz elastyczne metody nauki, które umożliwią im dostosowanie procesu przekwalifikowania do własnych potrzeb, umiejętności i tempa pracy.

Przykładem spersonalizowanej ścieżki nauki są kursy oferowane przez Future Collars, które mogą pomóc w rozwoju osobistym i zdobywaniu nowych umiejętności niezbędnych na rynku pracy IT. Sukcesy dotychczasowych absolwentów pokazują, że udział w tych kursach może przynieść uczestnikom wiele korzyści, takich jak zwiększenie szans na znalezienie lepiej płatnej pracy, rozwój zawodowy, zdobycie nowych umiejętności, a także większa pewność siebie i poczucie spełnienia zawodowego.

Na zakończenie warto podkreślić, że każdy z nas ma swój własny czas na dokonanie zmiany i nie ma potrzeby się spieszyć. Zmiana zawodu to proces, który wymaga czasu, cierpliwości i wysiłku. Dlatego ważne jest, aby pójść po drodze zmian zamiast przed nią uciekać. Wszystko zaczyna się od decyzji i podjęcia pierwszego kroku w kierunku swojego celu.

Adrian Siemieniak

Business Development Manager, Future Collars

Strategie reskillingu

Komunikacja i przejrzystość: regularne i jasne informowanie pracowników o celach, korzyściach oraz planach związanych z reskillingiem jest kluczowe. Zrozumienie „dlaczego” oraz „jak” zmiany wpłyną na ich zawodowe życie pomoże pracownikom zaakceptować proces przekwalifikowania.

Wsparcie ze strony kierownictwa i kolegów: kierownictwo powinno być zaangażowane w proces reskillingu i być źródłem wsparcia dla pracowników. Wprowadzenie programów mentoringowych czy grup wsparcia także może pomóc pracownikom w radzeniu sobie z lękiem i niepewnością.

Dostarczanie elastycznych i spersonalizowanych ścieżek nauki: udostępnianie różnorodnych materiałów szkoleniowych oraz oferowanie elastycznych metod nauki pozwoli pracownikom dostosować proces przekwalifikowania do własnych potrzeb, umiejętności i tempa pracy.

Dodaj komentarz