Miasto

Kobiety w biznesie są ważne!

Liczba prezesek w branży transportu drogowego wzrosła o 44 proc., a kobiety prowadzą najwięcej firm w rolnictwie i usługach. Najbardziej przedsiębiorcze są panie z zachodniopomorskiego. Wystartowała XV edycja konkursu Bizneswoman Roku Fundacji Sukcesu Pisanego Szminką.

Kobiety w roku 2023

Z analizy przygotowanej 16 października 2023 r. przez wywiadownię gospodarczą Dun & Bradstreet na zlecenie Fundacji Sukcesu Pisanego Szminką wynika, że kobiety obecnie są stuprocentowymi właścicielkami ponad 919 tys. przedsiębiorstw. W porównaniu do ubiegłego roku, kiedy to należało do nich ponad 957 tys. firm, to spadek o 4 proc. Na przestrzeni ostatnich dwunastu miesięcy kobiety zamknęły ponad 38 tys. założonych i prowadzonych przez siebie przedsiębiorstw.

Konkurs kształtuje światopogląd

– Konkurs Sukces Pisany Szminką Bizneswoman Roku to nie tylko wyraz uznania dla dokonań kobiet działających w biznesie, to także szansa na zmianę przekonań młodego pokolenia dotyczących pozycji i możliwości kobiet w świecie. Mówienie głośno o ich sukcesach w różnych branżach otwiera nowe ścieżki dla tych, którzy z różnych powodów zakładali, że się nie da. Bizneswoman Roku to także platforma, na której rozwijamy przyszłość różnorodności i równości nagradzając liderów, firmy i organizacje. To już 15. edycja konkursu. Ten czas minął bardzo szybko, a na naszych oczach dokonała się rewolucja. Ta rewolucja trwa – mówi Olga Kozierowska, prezeska Fundacji Sukcesu Pisanego Szminką, pomysłodawczyni konkursu.

W biznesie – czyli gdzie?

Dane z KRS wskazują, że najwięcej przedsiębiorstw, których właścicielkami są kobiety, działa w sektorze rolnictwa – jest ich już niemal 197 tys.

Kobiety nadal dominują także w branżach usług, handlu i specjalistycznej opieki medycznej. Należy do nich 53,2 tys. zakładów fryzjerskich, 28,9 tys. firm specjalistycznej opieki lekarskiej oraz 28,7 tys. sklepów spożywczych.

Największy odsetek – 34,7 proc. – firm należących do kobiet jest w województwie zachodniopomorskim, które w ubiegłym roku znalazło w tym zestawieniu na drugim miejscu, zaraz za śląskim. Za nim plasuje się pomorskie z wynikiem 34,5 proc. firm prowadzonych przez kobiety. Na trzecim miejscu znajduje się województwo dolnośląskie z odsetkiem 33,7 proc. właścicielek, niewiele mniej firm należących w pełni do kobiet jest w województwie mazowieckim – 33,1 proc. Najmniej firm kobiecych okazuje się być w województwie podlaskim – jedynie 28 proc.

– Mamy ogromną przyjemność po raz kolejny być partnerem konkursu Bizneswoman Roku Fundacji Sukcesu Pisanego Szminką. Jako firma, której podstawą kultury organizacji jest równość i różnorodność, chcemy pokazywać dobre praktyki, wyróżniać kreatywne rozwiązania, prezentować inspirujące liderki. Z każdym rokiem wybór laureatek jest coraz trudniejszy, a poziom zgłoszeń coraz wyższy. Z niecierpliwością wyczekujemy, co przyniesie nam 15., jubileuszowa, edycja konkursu – mówi Marta Życińska, dyrektorka generalna polskiego oddziału Mastercard Europe, partnera strategicznego konkursu Bizneswoman Roku.

Więcej kobiet kieruje transportem drogowym towarów

Stanowisko prezeski obejmuje obecnie ponad 45,3 tys. kobiet, co w porównaniu do ubiegłego roku stanowi symboliczny wzrost o 0,2 proc. Najwięcej prezesek jest w firmach zarejestrowanych w sektorze doradztwa w zakresie prowadzenia działalności gospodarczej i zarządzania – 1 837 przedsiębiorstw. Sekcja ta obejmuje działalność profesjonalną, naukową i techniczną wymagającą wiedzy specjalistycznej. W drugiej kolejności kobiety kierują przedsiębiorstwami w branży transportu drogowego towarów – w tej kategorii mamy 1 742 prezeski. W porównaniu do roku ubiegłego stanowi to wzrost o 44 proc. Trzecim sektorem z największą liczbą kobiet na stanowisku prezesa jest wynajem i zarządzanie nieruchomościami własnymi lub dzierżawionymi z wynikiem 1 719 prezesek. Wiele kobiet kieruje także firmami w branży rachunkowo-księgowej i doradztwa podatkowego.

Fundacja Sukcesu Pisanego Szminką już od 15 lat wspiera przedsiębiorczość Polek, a także wyróżnia liderki i liderów firm działających na rzecz równości, różnorodności i włączania. Konkurs Bizneswoman Roku od 15 lat nagradza polskie przedsiębiorczynie oraz liderki i liderów działających na rzecz równości, różnorodności i włączania.

Konkurs Sukces Pisany Szminką Bizneswoman Roku
nagradza polskie przedsiębiorczynie oraz liderki i liderów działających na rzecz równości, różnorodności oraz włączania. Do konkursu można przystąpić wypełniając formularz online na stronie bizneswomanroku.pl w jednej z kategorii otwartych: Biznes Roku: przychód powyżej 10 mln złotych, Biznes Roku: przychód poniżej 10 mln złotych, Mikrobiznes, Start-up Roku, Liderka w Nowych Technologiach, Organizacja Przyjazna Rodzicom, Pracodawca Równych Szans.

Zgłoszenia przyjmowane są do 3 stycznia 2024 roku.

Na stronie internetowej do 31 grudnia r. istnieje także możliwość nominowania osoby lub organizacji, której sukcesy zauważyliśmy i chcemy, żeby docenili je też inni.
www.sukcespisanyszminka.pl; www.bizneswomanroku.pl

Dodaj komentarz