Korpolife

Kogo i jak prosić o rekomendacje?

Niezręcznie jest mówić o sobie dobrze, a co dopiero prosić innych, żeby publicznie nas komplementowali. Czasem jednak nie mamy innego wyboru, jeśli chcemy spełnić wymagania rekrutacyjne lub wyróżnić się na rynku pracy. Jak podejść do kwestii rekomendacji, żeby zwiększyć szanse na to, że ktoś powie o nas kilka miłych słów, które rzeczywiście się przydadzą? Kogo o to prosić?

Przełożeni

Pierwszy i oczywisty wybór. W idealnym świecie sprawa wygląda prosto. Dzwonisz, wymieniacie uprzejmości, a po szczerej i otwartej prośbie rekomendacja ląduje w twojej skrzynce mailowej lub na profilu LinkedIn. W rzeczywistości nie każda relacja z byłym szefem jest warta odgrzebywania. Jeżeli masz możliwość, wybierz osobę, która rzeczywiście może powiedzieć coś konkretnego o twojej pracy, ale też potrafi to zrobić.
Oczywiście w znacznej większości przypadków o rekomendację prosisz byłych przełożonych. Proszenie obecnego ma sens tylko wtedy, kiedy jesteś naprawdę pewien dobrych relacji, dojrzałości managerskiej, wyrozumiałego podejścia i wiesz, że możesz podzielić się swoim zamiarem znalezienia nowej pracy bez narażania się na negatywne konsekwencje.

Obecni współpracownicy

Te rekomendacje w oczach potencjalnego pracodawcy będą zazwyczaj mniej wartościowe niż te od przełożonego, ale dobrze się o nie postarać, gdy nie mamy opcji zdobycia czegoś od szefa. Oczywiście trzeba wybrać tych dyskretnych, którzy nie wykorzystają twojego poszukiwania pracy jako tematu kuchennego small talku. Porozmawiaj z osobami, z którymi pracowałeś w zespole lub przy projektach, wtedy będziesz wiarygodny. Anka z księgowości może być fantastyczną osobą, z którą codziennie wymieniasz serdeczności przy ekspresie do kawy, ale jeżeli przez lata pracy w firmie nie ma pojęcia, czym tak naprawdę się zajmujesz, nie będzie dobrym wyborem.

Dostawcy

Takie rekomendacje mogą się przydać, jeśli w swojej karierze współpracowałeś z dostawcami zewnętrznymi (agencje, developerzy, administratorzy biurowców, systemy HR, trenerzy np.) i jest wysoce prawdopodobne, że w pracy, która cię interesuje, również będzie to wymagane. Jeżeli współpraca przebiegała bez większych problemów stosunkowo łatwo zdobyć takie referencje, szczególnie jeśli w zamian zaproponujesz to samo.

Osoby lub organizacje, którym pomagałeś

Konsultacja CV, pomoc fundacji, prelekcja na konferencji? To również okazje, które możesz wykorzystać, by poprosić o kilka miłych słów na temat twoich kompetencji. Mogą przydać się wtedy, kiedy próbujesz się przebranżowić lub twój potencjalny pracodawca wymaga konkretnych umiejętności, których nie mogą potwierdzić osoby, z którymi współpracowałeś (np. wystąpienia publiczne).

Gdzie zamieścić referencje?

Na LinkedIn. Zdobywanie rekomendacji na LinkedIn zdaje się mieć same plusy. Dodają je sami rekomendujący, więc trudno zarzucić brak autentyczności, biorąc pod uwagę, że profile na LinkedIn są zazwyczaj imienne i zawierają dużo informacji o zatrudnieniu. Wszystko odbywa się online, więc duża liczba poleceń nie drażni, a jeżeli ktoś nie ma czasu napisać tekstu na twój temat, można poprosić go tylko o potwierdzenie konkretnych kompetencji. LinkedIn uwzględnia również rodzaj znajomości pomiędzy tobą a rekomendującym (współpracownik, podwładny, przełożony).
Na stronach dostawców. Zazwyczaj firmy w sekcji referencje wstawiają opinie na swój temat, ale być może mają też sekcje „nasi partnerzy” lub blog, na którym mogą napisać coś o tobie.
Na twojej stronie. Oczywiście jeśli ją masz, co będzie częstsze w przypadku osób posiadających działalność gospodarczą. Coraz więcej osób zakłada też blogi, gdzie łatwo dzielić się swoją wiedzą ekspercką i dodać zakładkę z referencjami.
Załącznik do CV. Chyba najbardziej klasyczna opcja. Najlepiej przygotować jeden oddzielny dokument z referencjami. Wybierz 2-3 najlepiej pasujące do profilu stanowiska na które aplikujesz i dołącz do aplikacji z odpowiednim tytułem pliku lub wyślij referencje dopiero w mailu podsumowującym spotkanie rekrutacyjne.

Pamiętaj, żeby odwdzięczyć się referencjami!

Piotr Jabłoński

konsultant kariery, cvexpert.pl

Dodaj komentarz