Korpolife

Praca marzeń: Korzyści

Dzisiaj zagadnienie, które często wzbudza wątpliwości i niepewność, a jest szalenie ważne z perspektywy zadowolenia z pracy, stworzenia możliwości realizacji planów i marzeń, a także zapewnienia sobie oraz najbliższym bezpiecznej przyszłości. Mowa o korzyściach, jakie chcesz mieć z wykonywanej pracy.

Pewnie jako pierwsza korzyść, lub jedna z pierwszych, przychodzi ci na myśl wynagrodzenie. I słusznie – wynagrodzenie pozwala zaspokajać potrzeby nasze i naszych najbliższych. Nie zapominaj jednak o innych, jak na przykład status, miejsce w hierarchii, opieka medyczna, narzędzia pracy, pakiet sportowy, elastyczny czas pracy i inne, ważne dla ciebie, a bardziej niewymierne, jak szacunek, uznanie, czy wyzwania.

Myślenie o wynagrodzeniu proponuję zacząć od określenia widełek, czyli minimalnego i maksymalnego wynagrodzenia, które by cię satysfakcjonowało, ale było adekwatne do twoich kwalifikacji i kompetencji. Określając górną granicę możesz przyjąć zasadę sky is the limit, choć proponuję, abyś wyznaczył ją realistycznie.
Pytanie o oczekiwania finansowe jest jednym z elementów każdej rozmowy rekrutacyjnej, a zatem dobrze, abyś odpowiedź na nie przygotował sobie zawczasu. Więcej problemów może ci przysporzyć określenie wynagrodzenia minimalnego.

Z jednej strony warto, abyś miał świadomość i wziął pod uwagę swoje potrzeby, a mianowicie ile miesięcznie potrzebujesz na życie, czyli opłacenie rachunków, spłatę kredytów, jedzenie, transport, edukację, higienę i inne elementarne potrzeby. To twoje minimum. Oczywiście myśląc o minimum musisz też brać pod uwagę rynek i wynagrodzenia, jakie oferuje on za posiadane przez ciebie kwalifikacje i kompetencje wykorzystywane do wykonywanej przez ciebie pracy.
Jeśli nie masz takiej wiedzy proponuję, abyś oparł swoje szacunki na raportach wynagrodzeń, które znajdziesz w internecie. W większości są one wiarygodne i miarodajne – co więcej, bazują na danych dotyczących realnych wynagrodzeń w firmach, a nie wyobrażeń, czy oczekiwań kandydatów do pracy. Takie dane również znajdziesz, ale pamiętaj, że mogą one nie być wiarygodne i adekwatne do realiów rynkowych. Podobnie z informacjami na temat zarobków twoich znajomych i ich znajomych. Mogą być one kopalnią cennej wiedzy, równie dobrze jednak mogą cię wprowadzić w błąd. Wielokrotnie spotykałam się z sytuacjami, gdy ktoś np. zawyżał swoje wynagrodzenie, by zrobić wrażenie na znajomych…

Coraz częściej można się spotkać z ogłoszeniami rekrutacyjnymi informującymi o widełkach wynagrodzeń na danym stanowisku. To również – w połączeniu z opisem wymagań pracodawcy – może ci pomóc urealnić twoją wartość rynkową, choć nie jest jeszcze praktyką. Pamiętaj też o słowach Oprah Winfrey:
– Powód, dla którego mogłam odnieść sukces finansowy to fakt, że nigdy, nawet przez minutę nie skupiałam się na pieniądzach.
Bo wynagrodzenie jest ważne. Jeśli jednak praca nie jest efektem pasji i zaangażowania, szanse na sukces są niewielkie.

Warto również, abyś zastanowił się, jakie miejsce w hierarchii chcesz zajmować. Taka diagnoza pomoże ci nie tylko planować zawodową przyszłość, ale też może być narzędziem diagnozującym twoje potrzeby.
Oczywiście nie mówię tu o konkretnym stanowisku, jakie chciałbyś zajmować, a raczej o miejscu w hierarchii, zgodnie z poniższą drabiną:
– prezes, dyrektor generalny, szef wszystkich szefów;
– dyrektor, menadżer wyższego szczebla, który raportuje do szefa firmy i jednocześnie zarządza podległym zespołem, często za pośrednictwem menadżera niższego szczebla;
– kierownik, lider, menadżer niższego szczebla, który raportuje do menadżera wyższego szczebla i zarządza podległym zespołem specjalistów i pracowników wsparcia;
– specjalista, szeregowy członek zespołu;
– asystent, osoba świadcząca wsparcie innym;
– osoba samodzielna, zatrudniona jako niezależny konsultant lub prowadząca własną firmę.

Zastanów się, jakie miejsce w hierarchii chciałbyś zajmować pamiętając, że kolejne, wyższe szczeble kariery wiążą się nie tylko z wyższym wynagrodzeniem, prestiżem i uznaniem, ale także wymaganiami, oczekiwaniami i odpowiedzialnością.

Warto też, abyś zadał sobie pytanie, jakie inne korzyści chcesz uzyskać. Dla mnie są nimi satysfakcja, współpraca z zaangażowanymi, twórczymi i fajnymi ludźmi, rozwój i poczucie, że robię coś ważnego. A dla ciebie?

Pisz, jeśli masz pytania, uwagi bądź sugestie dotyczące tego, bądź innych artykułów. Na wszystkie wiadomości chętnie odpowiem.

Monika Morys
www.obserwatoriumrozwoju.pl

Dodaj komentarz