Korpolife

Rośliny na etacie

W ostatnim czasie rośliny doniczkowe przeżywają renesans. Chętnie otaczamy się nimi w domach, ale kontaktu z naturą potrzebujemy również w miejscach pracy, w których znów spędzamy coraz więcej godzin. Po dłuższej przerwie spowodowanej pandemią i koniecznością zdalnego wykonywania obowiązków, pracownicy powracają do swoich biurek, przy których chcą czuć się komfortowo i bezpiecznie.

Żeby zminimalizować skutki powrotu do korporacyjnego stylu życia, od którego wielu z nas zdążyło się odzwyczaić, warto korzystać z dobroczynnego działania roślin doniczkowych. O tym, że wpływają na jakość powietrza poprzez podnoszenie jego wilgotności i oczyszczają je ze szkodliwych substancji, m.in. formaldehydu i benzenu, pochodzących z dymu tytoniowego oraz acetonu, który uwalnia się z komputerowych monitorów, wiedzą już prawie wszyscy. Tymczasem zalet zieleni w naszym bezpośrednim otoczeniu jest znacznie więcej. Potrafi ona poprawić nastrój, zwiększyć koncentrację, kreatywność i produktywność. Jednocześnie obniża poziom stresu, łagodzi lęk i stany depresyjne. Tworzy zatem niezwykle przyjazne środowisko do pracy. Co ciekawe, już tylko trzy rośliny we wnętrzu potrafią zdziałać cuda.

Zapobiegać wypaleniu

Jeszcze przed pandemią wiele firm dbało o zdrowie psychiczne i fizyczne swoich pracowników w ich miejscu zatrudnienia. Ułatwiali im m.in. dostęp do siłowni, zachęcali do korzystania z urlopu wypoczynkowego.

Teraz do tego zbioru korzyści dołączają urządzane w biurach oazy zieleni. Są to miejsca wypełnione światłem i roślinnością, w których spokojnie można zebrać myśli i zregenerować siły przed podjęciem kolejnego wyzwania, czy ważnym służbowym spotkaniem.
Naukowcy doszli bowiem do wniosku, że krótki urlop i sporadyczny pobyt na łonie natury nie przynoszą wystarczających korzyści mocno zapracowanym ludziom. Ryzyko wypalenia zawodowego i tak pozostaje wysokie. Zdecydowanie bardziej polecają codzienne obcowanie z naturalną roślinnością.

Zielone bardziej atrakcyjne

Zespół badawczy COGFX Study, specjalizujący się w badaniach jakości środowiska wewnętrznego dowiódł, że amerykańskie biura wyposażone w zieleń cieszą się 26-procentowym wzrostem zainteresowania ze strony potencjalnych pracowników i 33-procentowym zmniejszeniem absencji z powodów zdrowotnych osób już zatrudnionych.

Wyzwanie dla liderów

Jednym z największych wyzwań we współczesnym miejscu pracy, zwłaszcza w przypadku osób typowanych na przyszłych liderów, jest zdobycie wiedzy o skutecznych metodach relaksacji i wyłączania się. Funkcjonowanie w globalnej wiosce, w której wszystko jest dostępne błyskawicznie i w której jednocześnie cyfrowa technologia dyktuje nam, kiedy możemy się z niej wyłączyć, prowadzi do przebodźcowania, dezorientacji i przyspiesza wypalenie.

Logika i refleksja dzięki kontaktowi

Tymczasem regularny kontakt z naturą potrafi zwiększyć koncentrację o 15 proc., poprawić kreatywność o 15 proc., a pamięć o 20 proc. Badania wykazały też, że patrzenie przez 40 sekund na roślinę doniczkową ustawioną na biurku wystarczy, by przywrócić satysfakcjonujący poziom skupienia uwagi.
Kontakt z naturą pozwala myśleć logicznie, głębiej, bardziej refleksyjnie. Uspokojenie umysłu pozwala otworzyć się na możliwości, stwarza gotowość do rozważenia wszelkich opcji, ułatwia rozwiązywanie problemów oraz podnosi odporność i zdolności adaptacyjne.

Bez bólu

Wspomniany wcześniej zespół naukowców zauważył, że długotrwała praca przed ekranem komputera wyczerpuje mózg, zaburzając percepcję czasu i potęgując stres. Powoduje bóle głowy i podrażnia oczy.
U człowieka, który pracuje w biurze, w którym są rośliny doniczkowe, pierwsza przypadłość może zostać zredukowana o 24 proc., a druga nawet o 52 proc. Dwadzieścia minut w otoczeniu roślin obniży też poziom kortyzolu, ciśnienie krwi i uspokoi tętno. Rośliny w pobliżu miejsca pracy zmniejszają o 60 proc. liczbę kolonii bakterii w naszym otoczeniu – a tych, według mikrobiologów, na klawiaturze komputera, myszce i telefonie komórkowym jest więcej niż na desce klozetowej.

Obserwuj wzrost

Jeśli więc osiąganie dobrych wyników, wydajność, ale i radość z wykonywanej pracy są ważne dla pracodawcy oraz jego załogi, już dziś powinien zaopatrzyć się w rośliny doniczkowe i obserwować wzrost produktywności oraz lepsze samopoczucie swojego zespołu. Taki model biznesowy na pewno zaprocentuje i okaże się jedną z najlepszych inwestycji.

Rośliny, które według specjalistów najlepiej sprawdzają się w przestrzeniach biurowych, to:
– skrzydłokwiat,
– zielistka,
– figowiec benjamiński/fikus,
– zamiokulcas zamiolistny,
– wężownica,
– aglaonema,
– palma koralowa,
– paprotka,
– zroślicha stopowcowa,
– filodendron.

Wszystkie te gatunki są proste w pielęgnacji i nie wymagają specjalnych warunków do wzrostu.

Floryści podpowiadają, by co jakiś czas wymieniać rośliny i/lub dekoracyjne osłonki, ponieważ klienci, którzy regularnie odwiedzają biuro, zwracają uwagę na nowości. Będzie to dla nich sygnał, że partner biznesowy dba o wizerunek firmy, nie tylko poprzez reklamę, ale także estetykę wnętrza i kondycję swoich pracowników.

Anna Ziędarska

Artykuł powstał w ramach kampanii „Dzięki, rośliny!” zainicjowanej przez Biuro Kwiatowe Holandia.

Dodaj komentarz