Korpolife

Rośliny pracujące

Biuro to dla wielu z nas przestrzeń szalenie istotna, gdyż właśnie tam spędzamy znaczną część dnia. Dla niektórych stanowi wręcz drugi dom. To też miejsce, do którego trafiają klienci, by omawiać istotne sprawy lub negocjować ważne umowy. Dlatego powinno dawać wrażenie prestiżu, ale i zapewniać poczucie bezpieczeństwa. Szczególną rolę mogą w tym odegrać rośliny doniczkowe.

Przestrzeń biurowa

powinna być dobrze urządzona, zarówno pod względem estetycznym, jak i ergonomicznym. Jeśli znajdzie się w niej miejsce na rośliny, te odwdzięczą się, kreując pozytywną atmosferę i przynosząc wytchnienie przeciążonym zmysłom. Ważne jednak, by dobrze dobrane rośliny umieścić w starannie dopasowanych, eleganckich donicach i osłonkach wysokiej jakości, bo to przełoży się na postrzeganie wizerunku firmy.

Jaki gatunek pasuje do firmy?

Wybierając konkretne gatunki, należy wziąć pod uwagę charakter biura i styl, w jakim zostało urządzone – klasyczny, a może nowoczesny? Floryści i dekoratorzy wnętrz podpowiadają, że przy wyborze roślin do biura warto kierować się też rodzajem prowadzonej działalności. Tę można podkreślić przez pochodzenie danej rośliny, jej rozmiar lub kolor (w przypadku gatunków kwitnących). Taki zabieg wyróżni firmę na tle innych i będzie świadczył o kreatywności jej kadr.

Istotne wymagania

W dalszej kolejności pod uwagę trzeba wziąć wymagania roślin. Floryści wyróżniają trzy kategorie roślin do biur. Podział ten dotyczy ich zapotrzebowania na światło. Różne gatunki czują się lepiej na stanowiskach z pełnym oświetleniem, w miejscach jasnych lub zacienionych.

Do wnętrz słonecznych pasują np. aloesy, draceny, kordyliny, sansewierie, szeflery, palmy czy rypsalisy. Natomiast tam, gdzie dociera mało światła dziennego lub jest wręcz ciemno, świetnie sprawdzą się aglaonemy, bluszcze, fatsje, filodendrony, paprocie, czy zamiokulkasy. Natomiast rośliny łatwe w uprawie, odporne na trudne warunki, o niewielkich wymaganiach, to: aspidistra, epipremnum, grubosz drzewiasty, skrzydłokwiat, zamiokulkas, czy wężownica gwinejska.

Jak kwitną?

W przypadku roślin kwitnących należy pamiętać, że utrzymują one kwitnienie nie przez cały rok, ale jego niewielką część: zwykle jeden-dwa miesiące. Kwitnienie powtarzają po pewnym czasie, w zależności od odmiany. Do tej grupy należą: anturia, azalie, hibiskusy i skrzydłokwiaty.

Bardzo modne ostatnio storczyki różnych odmian (falenopsisy, dendrobia, miltonie) również dobrze sprawdzają się we wnętrzach biurowych, jednak po przekwitnięciu nie należą do zbyt dekoracyjnych i należy je zamienić na inne kwitnące egzemplarze.

W biurach można wykorzystywać też doniczkowe rośliny sezonowe. Niestety – dość szybko tracą one swój pierwotny urok i również należy pamiętać o ich systematycznej wymianie.

Gdzie eksponować?

Najlepsze dla roślin biurowych są oczywiście miejsca reprezentacyjne, jak recepcja, lounge, czy sale konferencyjne. Tu sprawdzą się wysokie rośliny doniczkowe, takie jak fikus, juka, monstera albo zamiokulkas.

Natomiast dbając o dobrostan pracowników, warto ustawić choćby po jednej małej doniczce na każdym biurku, doposażyć w zieleń miejsca przeznaczone do relaksu, czy wyznaczone do spożywania posiłków. Rośliny we wszystkich tych pomieszczeniach poprawią estetykę, efektywnie oczyszczą i nawilżą powietrze, pozwolą się odprężyć oraz podniosą koncentrację, a co za tym idzie – wpłyną korzystnie na wydajność pracowników.

Jak pielęgnować?

Istotną kwestią jest, by wiedzieć, jak odpowiednio rośliny pielęgnować, czyli jak często je podlewać, zraszać i nawozić. Należy również pamiętać, by regularnie usuwać z nich kurz i przycinać żółknące liście bądź przekwitające kwiaty.

Specjaliści zalecają, by regularnie sprawdzać, czy rośliny nie stoją w przeciągach i czy nie są narażone na szkodliwe działanie środków czyszczących stosowanych do sprzątania powierzchni biurowych. Nie służy im też częste przestawianie, przelewanie lub przesuszanie ziemi w donicy. W żadnym wypadku nie można dopuścić do tego, by zaniedbane rośliny psuły wizerunek firmy.

Najlepsza opieka

W wielu przypadkach warto powierzyć opiekę nad roślinami w biurze profesjonalnej firmie specjalizującej się w ich dostawie i pielęgnacji. Reprezentacyjne przestrzenie nie powinny stanowić poligonu doświadczalnego do uprawy roślin, bo tym zajmują się odpowiedni specjaliści.

Wyposażeni w wiedzę, umiejętności i narzędzia, stworzą w biurze oryginalne, niezwykle efektowne kompozycje (a nawet instalacje), choćby dzięki świadomości, jak zestawiać ze sobą okazy tego samego gatunku, ale różniące się wysokością, wielkością bądź kolorem, dla wydobycia najlepszego efektu wizualnego.

Zatem wynajęcie profesjonalnej firmy, która zadba o roślinność, w ostatecznym rozrachunku może okazać się świetną inwestycją. A nam zostanie już tylko podziękować ciężko pracującym w biurze roślinom!

Anna Ziędarska

Artykuł powstał w ramach kampanii „Dzięki, rośliny!” zainicjowanej przez Flower Council of Holland. Zdjęcia: Flower Council of Holland

Dodaj komentarz