Korpolife

Praca marzeń: Jak napisać dobre i skuteczne CV?

Dlaczego nie chodzę na rozmowy rekrutacyjne? Przecież moje CV idealnie pasowało do tego stanowiska! Co jest nie tak? Zadajesz sobie takie pytania? Jeśli tak, nie martw się. Pomogę Ci to zmienić!

Napisać dobre CV – wydawałoby się prosta sprawa. Jednak 20 lat doświadczenia zawodowego w roli HR-owca i dziesiątki tysięcy przejrzanych CV dają mi prawo twierdzić, że niekoniecznie tak jest. Zapytasz: – Jak to? Przecież wiem, gdzie pracowałem, gdzie się uczyłem, jakie mam kompetencje i umiejętności. Wystarczy to zapisać i CV gotowe! I masz rację, CV gotowe. Pytanie, czy jest to CV dobre i skuteczne?
Czy wiesz, że na 50 wysłanych CV kandydat otrzymuje średnio ok. trzech zaproszeń na rozmowy kwalifikacyjne? Tak, to mało. Jednak są i tacy, którzy otrzymują ich 5-6 razy więcej. Czy to oznacza, że posiedli wiedzę tajemną. Nie! Napisanie dobrego i skutecznego CV nie jest skomplikowane. Wystarczy trzymać się paru zasad.

CV to forma pierwszego kontaktu z pracodawcą. Obecny rynek pracy sprzyja pracownikom, nie zmienia to jednak faktu, że nierzadko na popularne stanowiska aplikują dziesiątki, a nawet setki kandydatów. Jak w tym wyścigu się wyróżnić, jak sprawić, aby to twoje CV zostało zauważone, a ty zaproszony na spotkanie?
Musisz wiedzieć, że działy HR coraz częściej są rozliczane z wyników pracy – głównie z czasu poświęconego na każdy proces rekrutacyjny i z jego skuteczności. Chodzi o to, czy nowozatrudniony pracownik zostanie w firmie, a nie odejdzie po upływie paru miesięcy. Generuje to dużą presję czasu, a zarazem wymusza staranność przy dokonywaniu weryfikacji i selekcji kandydatów. Wyniki badania przeprowadzonego przez The Ladders – największy portal rekrutacyjny na świecie – mówią, że przeciętnie rekruter na przejrzenie jednego CV przeznacza sześć sekund. I mowa tu zarówno o dokumentach dobrych, spełniających kryteria doboru określone w ogłoszeniu rekrutacyjnym, jak i o tych zupełnie nietrafionych.

Chcesz, aby rekruter zauważył i wybrał twoje CV? Ułatw mu zadanie! Przygotuj CV, które będzie:

Dedykowane
czyli przygotowane z myślą o konkretnej posadzie i konkretnym pracodawcy. Czy ostatnio aktualizowałeś CV parę lat temu, a przed wysłaniem do firmy dopisałeś tylko ostatnie miejsce pracy i szkolenia, które od tamtej pory ukończyłeś? Twój profil pasuje do ogłoszenia o pracę i nie modyfikujesz dokumentów aplikacyjnych przed ich wysłaniem? A może „zaplątała” się w nich nazwa innej firmy niż ta, do której aplikujesz (to zdarza się częściej, niż myślisz)? Uwierz mi, rekruterzy to widzą. Widzą i wiedzą, że rozsyłasz CV nie angażując się w wyszukanie pracy, która byłaby spełnieniem twoich marzeń, w której chciałbyś się rozwijać, którą wykonywałbyś z przyjemnością i motywacją. A właśnie takich ludzi szukają firmy. Ludzi, dla których praca nie jest jedynie przykrą koniecznością, którzy chcą „rosnąć” wraz z firmą i przyczyniać się do jej rozwoju.
Oczywiście, jeśli twój profil będzie idealnie dopasowany do ogłoszenia rekrutacyjnego, to zapewne zapewne zostaniesz zaproszony na rozmowę. Co jednak, jeśli brakuje tego „idealnego dopasowania”?

Czytelne,
czyli pozwalające szybko znaleźć kluczowe informacje. Ile stron liczy twoje CV? Czy jest skonstruowane w sposób umożliwiający szybkie znalezienie danych istotnych dla rekrutera? Jak już pisałam, rekruter na przejrzenie CV poświęca bardzo mało czasu. Pomóż mu znaleźć informacje, których szuka, zamieszczając je po lewej stronie i w górnych partiach dokumentu. Skąd ten pomysł? Otóż badanie przeprowadzone na grupie rekruterów wykazało, że skanują CV zgodnie z kształtem litery „F”.
Dla podkreślenia kluczowych informacji używaj też odstępów, pogrubień lub innego koloru tekstu. Ważne też, aby najważniejsze informacje znalazły się na pierwszej stronie. Jeśli rekruter nie znajdzie tam „haczyka”, który sprawi, że będzie chciał poświęcić na twoją aplikację więcej niż te uśrednione sześć sekund, to raczej nie przejdzie do kolejnych stron. Piszę stron, choć wiedz, że dobre CV powinno liczyć nie więcej niż dwie strony. To naprawdę możliwe, niezależnie od tego, jak bogate i kompleksowe jest twoje doświadczenie. Aby jednak to osiągnąć, twoje CV musi być…

Konkretne i precyzyjne,
czyli musi zawierać informacje na temat umiejętności istotnych z punktu widzenia danego stanowiska zaprezentowane w klarowny i przejrzysty sposób. Czy twoje CV w zwięzły sposób prezentuje te z twoich kompetencji i doświadczeń, których poszukuje pracodawca? A może to raczej kopalnia wiedzy na temat wszystkich umiejętności i doświadczeń, jakie udało ci się zgromadzić od czasów przedszkola? Oczywiście przedszkole to żart. Nie pozwól jednak, aby ilość danych przesłoniła ich jakość. A jakość w przypadku CV to podkreślenie i wyeksponowanie tych informacji o tobie, które pracodawca określił w ogłoszeniu rekrutacyjnym. Jak to zrobić? Sposób jest bardzo prosty. Jeśli zastosowałeś się do rad z punktów powyżej, to twoje CV jest aktualne i przejrzyste. Teraz wystarczy się zastanowić, które jego elementy są istotne dla firmy i te pozostawić.

Monika Morys
[email protected]

Dodaj komentarz